Литва би Сърбия, Румъния и Франция с протоколни победи

Публикувано в: Футбол Свят
00:32, 15 окт 2009, Автор: , Преглеждания:67

Untitled

Кръг преди края в седма европейска квалификационна група за Световното първенство догодина в ЮАР, всичко беше вече ясно, като с директна виза се сбодиха нашите съседи от Сърбия, а за отбора на Франция остават два баражни мача другия месец.

Днес отборът на Литва вгорчи малко празненствата на „плавите“, като ги победи 2:1. В Пиатра-Нямц на стадиона на местния Чехлаул, Румъния победи отбора на Фарьорските острови с 3:1. Франция пък победи Австрия също с 3-1.

Явно многото празнуване повлия лошо на отбора на Сърбия, който си позволи лукса да не се напъне при визитата си в прибалтика. В Мариамполе, под съдийството на българската тройка Генов, Джугански и Ангелов и на изключително тежкия и мокър терен, състава на домакините от Литва започнаха срещата по-добре и още в 17-тата минута спечелиха правото да изпълнят наказателен удар, реализиран от Мингаунас Калонас. При този резултат завърши и първото полувреме, като второто полувреме „плавите“ се събудиха и в 59-ата минута най-голямата надежда на Сърбия в последно време Зоран Тошич изравни. След само седем минути обаче българският рефер свирна втора дузпа за домакините, реализирана минута по-късно от капитана Мариус Станкевичиус. При този резултат завърши и мача за радост на литовската публика.

По-същото време в съседна Румъния, домакините срещнаха представителната гарнитура на футболното джудже от Фарьорските острови и го победиха с 3:1, като за жълто-сините головете реализираха Апостол в 16-ата, Бучур 65-ата и Мазилу в 88-та, като почетното попадение за островитяните вкара Егил Бо в 83-тата. По-този начин Румъния успя да понамали малко срама от конфузната загуба сполетяла северните ни съседи през уикенда в Сърбия.

В късния мач на „Стад дьо Франс“ в парижкото предградието Сен Дени, домакините от Франция посрещнаха отбора на Австрия. За петлите мача започнаха Лорис, Ескюде, Сисоко, Фани, Гову, Бензема, Анри, Клиши, Малуда, Скилачи и Диара, като след почивката в игра за появиха Жиняк и Гомис. За австрийците стартираха следните единадесет Пайер, Драгович, Патока, Фукс, Пехливан, Янскер, Майерхофер, Кавлак, Баумгатлингер, Шафнер и Янко, а като резерви се появиха Гратцей и Алаба през второто полувреме. Мачът тръгна доста добре за „петлите“, които още в 18-ата минута чрез Карим Бензема (на снимката) откриха резултата. След само осем минути живата легенда на френския футбол покачи на 2:0 след точно реализирана дузпа. Малко преди почивката треньора на австрийците Дитмар Константини  смени титулярния си вратар Пайер с резевния Гратцей. В 48-ата минута Янко върна надеждите на австрийците за нещо повече в тази среща, но в 66-та минута добре известният у нас Андре-Пиер Жиняк оформи крайното 3:1 за Франция.

Така след приключването на всички срещи в група 7 крайното класиране има следния вид: 1. Сърбия с 22 точки, 2.Франция с 21 точки, 3.Австрия с 14, 4.литва с 12, 5.Румъния с 12 и на последната 6 позиция Фарьорски острови с 4 точки. Голмайстор на групата стана Марк Янко от Австрия забивайки шест гола в седем мача, като по този начин се нареди на 8-ма позиция сред всички голмайстори на квалификациите в зона Европа, за справка Бербатов е на 20-та позиция с 5-гола.