Група D – Херта и Хееренвеен записаха победи

Публикувано в: Избрано, Лига Европа, Футбол Свят
22:41, 16 дек 2009, Автор: , Преглеждания:36

935179_biglandscape

Съставът на Херта, в който играе Валери Домовчийски, записа победа в последната си среща от Група D на Лига Европа, побеждавайки португалския Спортинг с 1:0. Българският национал влезе в игра в 69-ата минута на мястото на Вихнярек.

Домакините имаха нужда от поне точка в този двубой, за да подсигурят участието си в следващата фаза на турнира, докато Спортинг отдавна бе окупирал първата позиция в класирането и за португалците тази среща бе по-скоро за престиж. Германците упражниха натиск в началните минути, но липсваше завършващият удар. Първото опасно положение пред вратата на Спортинг дойде в 25-ата минута, когато Максимилиан Нику стреля опасно, но Карико се хвърли самопожертвователно и блокира ударът му. Малко след това Гойко Качар с глава пробва рефлекса на Руи Патрицио, но без резултат. Фабиан Лустенбергер също опита да късмета си пред вратата на гостите, но и той не съумя да преодолее португалския страж. В последната минута на полувремето шанс се откри и пред гостите, но ударът на Мурат Измаилов от удобна позиция премина над целта.

През втората част домакините продължиха да атакуват, но бяха на път да получат студен душ в 62-ата минута, когато Вукчевич стреля и само навременната намеса на вратаря Дробни запази двете нули на светлинното табло. Малко след това Рамос отправи опасен удар, но Руи Патрицио отново бе на висота. Все пак усилията на берлинчани се увенчаха в 70-ата минута, когато Нику центрира в наказателното поле, топката бе отклонена от португалския защитник и попадна в непокрития Качар, който спря на гърди и с мощен удар разпечата вратата на гостите – 1:0. Оттук нататък германците се успокоиха, считайки работата си за свършена, а българинът Валери Домовчийски се прояви в защита за своя тим, изчиствайки опасно центриране пред вратата на Дробни. Спортинг имаше възможност да грабне едната точка, но удар на Салейро в 88-ата минута бе спасен от стражът на Херта.

В другата среща от групата холандският Хееренвеен разгроми Вентспилс с 5:0. Въпреки днешната си гръмка победа обаче, домакините отпадат от турнира. Всичките пет попадения във вратата на латвийците паднаха след почивката. Резултатът откри Вайринен в 55-ата минута, след като засече центриране на Горан Попов отляво. След още две минути домакините отново ликуваха. Този път точен бе Елм, който се разписа с глава след пас на Бееренс – 2:0. Това попадение сякаш прекърши гостите, които до края на срещата бяха подложени на тотален натиск и закономерно получиха още голове. В 77-ата минута ветеранът Жералд Сибон направи резултата класически, след като се възползва от ново добро центриране на Бееренс. Отново Сибон бе в прегръдките на съотборниците си десет минути по-късно, довеждайки нещата до разгром за гостите – 4:0. Но и това не бе всичко – в  отново въздесъщият в днешната среща Бееренс проби отдясно и центрира към Янмаат, който бе точен за крайното 5:0.

В крайното класиране на тази група Спортинг завърши начело с актив от 11 точки, Херта на Валери Домовчийски също заслужи участието си в следващата фаза, приключвайки с 10, трети остана холандският Хееренвеен с 8, а последното място зае Вентспилс със 3 точки.