Египет си върна на Алжир, ще играе на трети пореден финал в Африка

Публикувано в: Избрано, Футбол Свят
23:34, 28 яну 2010, Автор: , Преглеждания:69

Метееб и Хосни се радват след първия гол във вратата на Алжир (AP Photo/Themba Hadebe)

Отборът на Египет се класира за трети пореден път на финал за Купата на Африканските нации, след като победи Алжир с 4-0 и ще излезе в неделя от 18:00 часа срещу Гана в битка за титлата.

Първата част бе доста слаба, като в първите 30 минути бе запомнен единствено опасен удар на Метееб, който бе избит с вещина от Шауши. В 37-ата минута съдията Кофи Коджа реши мача, след като даде доста пресилена дузпа за Египет за съприкосновение на Алиш с Метееб. Наказателният удар бе последван и с втори жълт картон за защитника и по този начин „пустинните лисици“ останаха с човек по-малко. Зад бялата точка застана Хосни, който вкара кълбото в мрежата, но преди удара се спря, което заблуди Шауши, но пък реферът реши, че няма основания да преповтаря дузпата. Така завърши и първото полувреме на двубоя.

Втората част започна с натиск на Алжир, който макар и с човек по-малко търсеше изравняването. В 61-ата минута Йебда дори имаше шанс да отбележи от свободен удар, но Ел Хадари изби в корнер. Срещата на практика завърши в 65-ата минута, в която Зидан финтира Белхадж и с прекрасен удар с левия крак прати топката в горния десен ъгъл на Шауши – 2:0 за Египет. Пет минути по-късно алжирците останаха с двама футболисти по-малко на терена, след като Белхадж получи директен червен картон за безумно грубо нарушение в центъра на терена. В 81-ата минута преднината на „фараоните“ стана класическа, след като Зидан подаде към резервата Абделшафи, който от малък ъгъл не сгреши. Три минути преди края на мача още една „пустинна лисица“ напусна терена, след като за грубо изритване на съперник стражът Шауши също пое към съблекалните. Египтяните не се трогнаха изобщо, че играят срещу едва осем души и в добавеното време Гедо оформи крайния резултат в мача, останал сам срещу Земамуш.

Така момчетата на Хасан Шехата си върнаха тъпкано на Алжир за загубата през ноември в баража за участие в ЮАР 2010. Видя се също така, че „фараоните“ определено са с класа над своя съперник и незаслужено ще пропусне световното първенство.

Алжир – Шауши; Белхадж; Бугера; Алиш; Яхия; Мансури; Мени (67 Лайфауи); Зиани; Йебда; Матмур (75′ Абдун); Гезал (89′ Земамуш)
Египет – Ел Хадари; Моавад (79′ Абделшафи); Фати; Гомаа; Саид; Ел Мохамади; Хосни; Фатала (60′ Гедо); Ахмед Хасан, Метееб (52′ Гали); Зидан