Без изненади в последния кръг на първенството ни по ръгби

Публикувано в: Избрано, Ръгби
14:40, 18 май 2010, Автор: , Преглеждания:430

В събота и неделя се изиграха срещите от петия последен кръг на родното ни първенство по ръгби 15. В тях не се стигна до особенни изненади, като намиращите се в по-добра форма към момента отбори успяха да спечелят победите без проблеми. В събота на стадиона  в квартал „Димова махала“ в Перник, отбора на Валяците не срещна кой знае каква съпротива от страна на гостите от Локомотив София и заслужено ги победиха с 40:12 точки. За съжаление тази победа може да се окаже без особено значение за крайното класиране за момчетата от Перник, тъй като основния им конкурент за първото място НСА успя да се справи там, където Валяците на неуспяха тази пролет – на стадион „Локомотив“ в морската ни столица.

В дербито на кръга момчетата от РК Варна приеха на своя стадион „студентите“ от НСА в много напечен двубой. За гостите победата означаваше почти сигурна титла, докато за домакините победата бе повече за престиж и укрепване  на позициите си за третото място. Мача започна интересно и равностойнно, като гостите от НСА подходиха доста концентрирано към срещата и показаха на многобройната публика, че са дошли за победата. От своя страна домакините се опитаха с всички си налични сили да успеят да се противопоставят на своите гости. Първото полувреме измина в добро темпо, като все пак гостите имаха предимство в резултата – 24:5 точки. За съжаление на варненци втората част започна зле за тях, като в първите минути тежка контузия получи Пенко Кънев в бицепса, по късно пострада и  Радослав Дамянов в ключицата, които бе откаран в болницата. До края на срещата още няколко основни играчи на домакините неуспяха да завършат срещата поради контузии, като на тяхно място в игра  влезнаха юноши, които направиха дебют за мъжкия отбор. В крайна сметка „студентите“ се възползаха максимално от проблемите в тима на гостите и до края на мача успяха да натрупат голяма разлика в резултата до крайното 43:12 за тях. С тази си победа тима на НСА даде силна заявка за шампионската титла, като до края на шампионата им предстоят два отложени мача от пролетта срещу Балкански котки и Локомотив София, които най-вероятно ще се изиграят през месец юни.

В последна среща от кръга, на стадион „Смирненски“ в Габрово среща си дадоха отборите на Янтра и Балкански котки. Срещата бе и своеобразен бенефис за състезателя на домакините Борис Цветанов. Хубаво време, много любители на ръгби играта и отлична атмосфера за чудесна игра представляваше неделния следобед на стадион „Смирненски“. Домакините се опитаха да играят по-агресивно и по-нападателно, отколкото техните опоненти от Берковица, като залагаха и на по-продължително владеене на топката демонстрирайки превъзходство над противника дори и в минутите, когато бяха с човек по-малко. В крайна сметка есетата на Стефан Стефанов и Трифон Костадинов се оказаха недостатъчни, за да може Янтра да се поздрави с първата си победа през пролетта, която щеше да е добър завършек на шампионата за тях. Груби грешки в защита в ключови моменти, помрачиха и заличиха превъзходството, добрата и мъжка игра на отбора като цяло и донесоха победата на гостите с 12:18 точки. Това бе трета победа за Балканските котки след подновяването на сезона, което показва колко добър отбор са изградили в последно време берковчани, и ако успеят да запазят състава си  за следващия сезон със сигурност ще бъдат един от хитовете през есента.

Кадрите са от мача РК Варна – НСА, предоставени с любезното съдействие на РК Варна