История на световните първенства: 1982 Испания

Публикувано в: Избрано
19:00, 28 май 2010, Автор: , Преглеждания:1 158

Италия заслужено печели в Испания, след като в Първа група на първенството във всичките си мачове стига до равен резултат и се класира с минимална голова разлика. Западна Германия, която приключва втора в групата, се оказва победена вместо победителка с 1:2 срещу Алжир, но показва по-добра игра по-късно в първенството.

Точно обратното прави Англия – започва представянето си блестящо и после се отпуска. Капитанът Брайън Робсън довежда отбора до мечтан гол още в 27-та секунда и въпреки че момчетата на Пон Грийнуд не са толква безпомощни, все пак без контузените Кевин Кийгън и Тревор Брукинг те не успяват да направят кой знае колко. Най-впечетляващ е мачът между Италия и фаворита Бразилия. Италианците повеждат на три пъти, а бразилците изравняват два пъти резултата в ненадмината по качество и красота игра. Паоло Роси, който се е завърнал след двугодишна забрана, е героят на този мач с брилянтния си хеттрик.

На полуфиналите Роси бележи два гола за победата срещу внушителните поляци, а Западна Германия и Франция, вече по-концентрирана и уверена в силите си след недоброто представяне срещу Англия в началото, изиграват един напрегнат трилър. С Мишел Платини, Жан Тигана и Ален Жирес в най-прекрасната си форма отборът за много познавачи изглежда като евентуален шампион. През напрегнатите 90 минути на мача те успяват да стигнат до чудесни положения, но не реализират нито едно от тях, а след това в продълженията стават жертва на дузпи, след което германският вратар Тони Шумахер не получава заслуженото за ужасен фаул срещу Патрик Батистон.

За съжаление, финалът съвсем не достига желаното ниво. В първите 45 минути няма нито един точен към вратите, включително пропусната дузпа от Кабрини. Но през второто полувреме германците си „плащат“ с умора за продълженията, играни срещу Франция. Италианците са вдъхновени от усилията на Марко Тардели и светкавичните контраатаки на Бруно Конти и заслужено печелят титлата, с което правят хеттрик от световни купи.

Голмайстор на първнството: Роси (Италия) – 6 гола

Състав на победителя Италия: Дзоф (капитан), Бергоми, Кабрини, Коловати, Ширеа, Джентиле, Ориали, Тардели, Конти, Грациани, Роси