Аякс с първа домакинска загуба от година и половина

Публикувано в: Футбол Свят, Холандия
20:13, 3 окт 2010, Автор: , Преглеждания:45

Твенте, АЗ и ПСВ Айндховен успяха да спечелят по три точки

Фаворитът за титлата в Ередивизи Аякс допусна загуба у дома си с 1:2 от Утрехт, която е първа за отбора от януари 2009-та година. В герой за гостите, спечелили точка в Лига Европа срещу Ливърпул през седмицата, се превърна нападателят Рики ван Волфсвинкел, който реализира и двата гола за Утрехт от две отсъдени дузпи. Едва в 6-ата минута резултатът бе открит, а в 16-ата пасивът на Аякс бе вече удвоен. Домакините се втурнаха в предни позиции, но успяха да върнат само едно попадение, дело на Сием де Йонг в последните секунди на редовното време. Колосът от Амстердам все още е лидер с 20 точки, но има мач повече от ПСВ Айндховен.

В късния двубой от неделната програма ПСВ разби ВВВ Венло с 3:0 с голове на бразилеца Райш, който се разписа на два пъти, и на бранителя Вилфред Боума. Айндховен се намира на второ място с 18 точки, а Венло заема 16-та позиция.

АЗ Алкмаар изнесе слабо първо полувреме при домакинството си на Хераклес, но все пак спечели срещата с 2:1. Гостите излязоха напред чрез Вили Овертоом, но тийнейджърът от Исландия Колбайн Сигторсон изравни малко преди почивката. В 88-ата минута „кариоката“ Йонаташ донесе успеха на АЗ. Тимът от Алкмаар е на осмо място с 12 точки, а Хераклес е предпоследен с едва пет.

Твенте срещна неимоверни трудности в двубоя си с Грьонинген, но по шампионски успя да ги преодолее и да победи с 4:2. Андреас Гранквист откри резултата малко изненадващо в полза на гостите от дузпа, но малко по-късно Браян Руис възстанови равенството. Отново Руис се разписа след почивката, за да изведе Твенте напред, а австрийският национал Марк Янко направи 3:1. Тим Матавц върна Грьонинген в срещата и гостите се втурнаха в търсене на трети гол, но при контраатака Тео Янсен оформи крайното 4:2. Твенте заема третото място с 16 точки, а Грьонинген се смъкна на четвърната позиция с 15.