Петя Неделчева отново триумфира в зала „София“

Публикувано в: Бадминтон
18:25, 11 окт 2010, Автор: , Преглеждания:280

Поставената под номер 1 в основната схема Петя Неделчева спечели титлите на сингъл и на двойки на Откритото първенство на България по бадминтон с награден фонд от 15 000 долара. Състезанието се проведе през изминалия уикенд в столичната зала „София“. Само за 35 минути  Неделчева отнесе във финала номер 6 в схемата Клой Магий от Ирландия с 2:0 (21:17, 21:13). Европейските вицешампионки Петя Неделчева и рускинята Анастасия Руских спечелиха титлата на двойки жени без игра, след като съперничките им от Русия и номер 2 в схемата Татяна Бибик и Олга Голованова се отказаха от финалния мач поради контузия. Руских също спечели два златни медала, след като триумфира и на смесени двойки заедно с Евгений Дремин, побеждавайки Герт Кунка от Естония и Аманда Хогстрьом от Швеция с 2:0 (21:14, 26:24) В състезанието участваха представители на 32 страни. На мъже сингъл титлата спечели поляка Пжемислав Ваха, който победи Кецитис Навискас от Литва с 2:1 (21:14, 11:21, 21:13), а на двойки мъже – поставените под номер 1 в схемата Маркъс Елис/Питър Милс от Англия разгромиха за 18 минути вторите поставени Мартин Кемпбъл/Ангус Гилмор от Шотландия с 2:0 (21:14, 21:10), и съвсем заслужено сложиха златните медали на гърдите си.

Oстаналите българи в основната схема на турнира се представиха по следния начин. При мъжете двамата ни квалификанти Пейо Бойчинов и Стилян Макарски загубиха още в първия кръг, съответно от англичанина Нийл Уайт с 1:2 гейма, и поставения под номер 2 в схемата холандец Ерик Панг с 0:2 гейма. При дамите на старта отпаднаха Виктория Желева и Бистра Манева, отстранени от сънародничките си Димитрина Попстойкова и Даниела Димова. Във втория кръг Попстойкова се срещна с най-силната ни бадминтонистка Петя Неделчева, и след 11:21 и 11:21 отпадна от битката за четвъртфиналите. Даниела Димова също отпадна на второто стъпало на турнира, след като загуби с 0:2 гейма от бъдещата финалистка Клой Магий. Миналогодишната финалистка от турнира Линда Зечири направи отлични срещи до полуфиналите, побеждавайки съответно Сара Уолкър от Англия, Соня Олариу от Румъния и Олга Голованова от Русия. За съжаление стъпало преди финала втората ни по сила ракета в бадминтона загуби в два гейма от ирландката Клой Магий с 16:21 и 9:21.

При смесените двойки, най-силният български дует Стилян Макарски и Даниела Димова – номер 2 в схемата успяха да стигнат също до полуфиналите, където загубиха с два гейма от Герт Кунка от Естония и Аманда Хогстрьом от Швеция. В първия кръг Макарски и Димова почиваха, а в следващите два победиха гръцка и английска двойка. Иван Траков и Виктория Желева победиха в първия кръг българо-чешката двойка Владимир Балун и Алзбета Басова с 2:0 гейма, но във втория остъпиха на бъдещите шампиони от Русия – Руских и Дремин. Димитрина Попстойкова заедно с чешкия си партньор Ярослав Холечек загубиха на старта на основната схема от англичаните Фокс и Лангли с 0:2 гейма. При мъжките двойки цели девет дуета от България отпаднаха още след първите си срещи. До четвъртфиналите достигнаха Борислав Андреев и Симеон Мотев, които имаха малшанса да се изправят срещу поставените под номер 1 в схемата англичани Елис и Милс, и след 0:2 гейма се простиха с мечтите си за полуфинал. На осминафиналите Мотев и Андреев се справиха трудно в три гейма срещу друг български дует – Саркис Агопян и Юлиян Христов.