Две от две за ръгби националите ни

Публикувано в: Избрано, Ръгби
10:59, 16 ное 2010, Автор: , Преглеждания:634

Чудесни новини за българското ръгби долетяха тези дни от Перник и Люксембург, където националния ни отбор по ръгби успя да победи в първите си две срещи от Европейската купа на нациите – дивизия 2Д за сезон 2010/2011.

На 6-ти ноември в сравнително топлото за сезона време на стадиона в пернишкия квартал „Димова махала“ пред многобройна и ентусиазирана публика нашите момчета показа висок отборен дух и с помощта на мощната си физика успяха да победят гръцките национали с 25:22 (15:3) точки. Въпреки че крайната разлика в точките се оказа само три, „лъвовете“ ни имаха инициатива през по-голямата част на срещата, като до 26-та минута бяха отбелязали две есета и една добавка, а в 32-ра минута Светослав Одаджийски реализира акуратно и наказателен удар правейки повече от комфортна преднината  за нашия отбор – 15:0 точки. До края на първото полувреме гостите от Гърция успяха да постигнат първите си три точки в срещата дело на деветката Ясон Дагделенис от наказателен удар.

Второто полувреме започна с нови точки от наказателен удар за България – дело отново на „дванайсетицата“ ни Одаджийски, след което елините направиха цели две есета и една добавка намаляйки резултата на 18:15 точки. В 60-та минута резервата Асен Асенов върна усмивките по българските лица след като реализира есе, а добавката минута по-късно също бе оползотворена от шутьора ни в тази среща Светослав Одаджийски. Седем минути преди края на срещата гостите направиха нови седем точки оформяйки крайния резултат на 25:22 за България. След последния съдийски сигнал на унгареца – Пришкин нашите момчета се поздравиха с една чудесна победа и едно чудесно начало на този нов квалификационен цикъл. След седмица предстоеше гостуване на Велкикото херцогство Люксембург.

На стадион „Жози Бартел“ в Люксембург, българския отбор успя да направи велик обрат в срещата, след като губеше с 3:8 точки след четиридесет минути игра. Домакините започнаха вдъхновено срещата, като имаха за цел постигане на втора победа в надпреварата, след като през месец октоври бяха изненадали, като гост съставът на Финландия. Нашият отбор също имаше за цел втора поредна победа, която отваряше широко портите за първото място и промоция за следващото ниво – 2Ц.  Дълго време през това първо полувреме двете нули на таблото останаха непроменени, като в българските редици бе извършена една смяна около 11-та минута на срещата – на мястото на Людмил Златков в игра се появи Светослав Благоев. Домакините откриха резултата в 32-та минута, когато Жил Кавилия успя да реализира наказатен удар. След само две минути „лъвовете“ ни успяха да изравнят резултата, след като Одаджийски вкара топката във врата след „пенълти“. Три минути преди края на часта нашия отбор в защита се пропука и Алън Дън пресече точковото ни поле давайки аванс от пет точки на полувремето за своя отбор – 8:3 точки.

Българите започнаха надъхано втората част, като бяха направени и няколко смени. Така в 45-та минута „десетката“ ни Радослав Дамянов оползотвори отборните усилия с есе, а Одаджийски не сгреши при добавката, давайки две точки преднина на отбора ни – 10:8 точки. Домакините се опитаха да направят промени посредством смени, но това не оказа кой знае какъв ефект върху играта им. В 60-та минута преднината на българите стана пет точки, след като за пореден път точен мерник при ударите показа Светослав Одаджийски. След девет минути „лъвовете“ нанесоха кинжалния си и последн удар в срещата, след като  Петър Николов постигна второто есе в полза на България, оформяйки крайния резултат  в тази среща – 18:8 точки. До края домакините се опитаха да се върнат в мача, но нашия отбор показа добра игра в защита, като неподбираха средствата. В 76-та минута жълт картон за нашите получи друга резерва Красимир Ангелов, който не се оказа фатален за отбора ни. Така след много здрава битка, нашите момчета спокойно могат да изпратят един успешен месец ноември, хвърляйки малко блясък върху доста патираната в последно време ръгби слава на България. Стискаме палци за следващите срещи, като се надяваме духът от бутилката излязъл след тези срещи да вилнее силно в полза на трикольрите ни.