1:1 в холандско-руския сблъсък на Лига Европа

Публикувано в: Лига Европа, Футбол Свят
00:24, 11 мар 2011, Автор: , Преглеждания:40

Твенте отказа Зенит от Лига Европа, а Спартак удари Аякс

Холандският шампион Твенте порази с класическото 3:0 у дома си руския първенец Зенит в първия мач от осминафиналите между двата отбора, но Спартак Москва запази честта на Русия, след като постигна важен успех с 1:0 в Амстердам срещу другия гранд от Ниската земя Аякс. Така холандско-руския сблъсък в тази фаза на турнира засега завършва наравно, като най-вероятно и след реваншите „резултатът“ ще бъде същия.

Твенте разби Зенит малко очаквано с категоричното 3:0 и направи огромна стъпка към 1/4 финалите в Лига Европа. На „Арке Щадион“ Ники Михайлов и съотборниците му демонстрираха впечатляваща ефективност в атака и съумяха да реализират цели три попадения, с които до голяма степен да обезсмислят ответната среща в Санкт-Петербург. В 25-ата минута Люк де Йонг откри резултата с глава в полза на Твенте, а в 56-ата Дени Ландзаат удвои преднината на домакините. Де Йонг наниза последния гол в двубоя в самия край на редовното време и успокои феновете на холандския шампион.

В Амстердам пък Аякс се оказа надхитрен от Спартак и гостите от Москва извоюваха ключова победа с 1:0, благодарение на неспасяемия удар на Алекс в 57-ата минута, който се оказа достатъчен за възпитаниците на Валери Карпин да си тръгнат с комфортен резултат от първия двубой. Домакините отправиха цели 15 удара в очертанията на вратата на Андрей Дикан, но не успяха да го преодолеят и разочароваха зрителите по трибуните. Така Русия все пак може да остане с поне един предствавител на 1/4 финалите, след като ЦСКА и Зенит записаха поражения в своите мачове.