Лукойл спечели Купата след уникална драма!

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
20:40, 14 мар 2011, Автор: , Преглеждания:54

снимка: BGbasket.com

Лукойл Академик е новият носител на Купата на България. Тази вечер в претъпканата зала „Универсиада“ „студентите“ се наложиха над Левски с 81:80 в уникален като качество и драматизъм двубой.

Срещата започна пестеливо и за двата тима, като си личеше напрежението, което беше сковало състезателите. Няколко разменени водачества в резултата доведоха до логично равенство 19:19 след края на първата част.

Първите няколко минути на втората, играта кош за кош продължи, за да се стигне до 24:24, тогава дойдоха минутите на Божидар Аврамов. Две поредни негови тройки дадоха аванс от 6 точки на шампионите. Невероятната игра на младия гард продължи и до края на частта той беше 5/5 от тройката и с актив от 15 пункта .От другата страна Аарън Харпър показваше защо е най-добрият играч в нашето първенство и с атаки като по учебник не позволяваше разликата да мине 10 точки. В крайна сметка на полувремето момчетата на Йовица Арсич водеха с 49:43.

В началото на третата четвърт „студентите“ заиграха по- концентрирано и успяха да вдигнат преднината си на 10 пункта. Те съумяха да я задържат в следващите 6 минути. Две поредни тройки на Аарън Харпър набързо съкрати пасива на „сините“ до 3 точки. Тази разлика между двата отбора се запази и преди решителната четвърт Лукойл водеше с 63:60.

В нея нервите взеха връх и състезателите се надпреварваха да грешат. Пет поредни точки на Джейсън Кроу направиха резултата 76:77, 2 минути преди края на мача. Серия от 4:2 в полза на тима воден от Тити Папазов обърна мача и 27 секунди преди края левскарите се виждаха победители, тъй като Пи Ел трябваше да застане на линията за изпълнение на наказателни удари. Нервите на американеца не издържаха и той пропусна и в 2-та опита. В ответната атака Девин Грийн беше най-съобразителен в подкошието и отблизо направи 81-80 за Лукойл 8 секунди преди края на мача.

В последната атака в мача Асен Великов изпусна сам от тройката, а при добавката Павел Иванов изпусна непосредствено под коша и пропусна да стане герой за своите.

За победителите над всички бе Божо Аврамов, който вкара 21 точки, всичките от зоната за трите точки. Тодор Стойков добави 12, а Веско Веселинов и Травис Питърсън приключиха с по 9.

За Левски Аарън Харпър беше във вихъра си и вкара 32 точки, сънародникът му Джейсън Кроу се отчете с 15.