Празник на „Армията“ – ЦСКА надви шампиона

Публикувано в: Избрано, Футбол България, ЦСКА
23:13, 20 апр 2011, Автор: , Преглеждания:117

„Червените“ изпуснаха да разгромят Литекс през първата част, рикошет им носи победата

ЦСКА спечели с 2:1 полуфинала за Купата на България срещу Литекс при завръщането си на стадион „Българска Армия“, който бе почти пълен за дългоочакваната среща между „червените“ и шампионите от Ловеч. В тон с настроението по трибуните домакините имаха смазващо превъзходство през първото полувреме, но успяха да реализират само един гол чрез Спас Делев в 28-ата минута, който се възползва от залитане на иначе представилия се перфектно Веничиус Бенивиера. Сериозни пропуски за „армейците“ направиха Нелсън, Маркиньос, Акуаро, Платини, Делев, Трифонов и Янчев. След почивката Литекс отговори на предизвикателството с две много изгодни положения за изравняване, които обаче бяха пропиляни от Барт и Тодоров. Все пак в 68-ата минута резервата Миланов засече центриране от корнер на Янев и направи безпомощен Караджов – 1:1. Въпреки ниското темпо в последния четвърт час, добро взаимодействие между Маркиньос и Делев в 87-ата минута завърши с изстрел на бившия играч на Пирин, като топката се отклони в тялото на Николов и излъга вратаря на Литекс – 2:1.

Така ЦСКА се класира за финала в турнира и ще разбере опонента си в спора за отличието утре, когато Славия приема Пирин от 15:00 часа.

Първото полувреме премина изцяло под диктовката на „червените“, които от самото начало изглеждаха решени да демонстрират качествата си. В седмата минута Маркиньос центрира прострелно по тревата и Делев от пет метра пропусна да засече топката във вратата на гостите. Отново нисичкият нападател имаше шанс да открие резултата, но оставен сам срещу Веничиус, не успя да го преодолее. В следващата атака Акуаро нанесе опасен удар от границата на пеналтерията, но топката мина покрай гредата. В 25-ата минута Нелсън направи хубав рейд по дясното крило, но след като навлезе в наказателното поле изгуби контрол върху топката и нанесе анемичен удар. Холандецът асистира за първото попадение в мача в 28-ата минута, когато отново отдясно намери връхлитащия Делев, чийто първи изстрел бе отразен от Веничиус, но кълбото се върна в играча на ЦСКА, за когото не бе трудно да отбележи при добавката на празна врата. До почивката последваха още опасни удари на Трифонов, Платини и Маркиньос, но до нов гол не се стигна.

Литекс излезе преобразен през втората част и на два пъти можеше да стигне до изравняването – първо Барт затрудни до крайна степен Караджов с удар с глава след центриране на Янев. Малко по-късно Тодоров изпусна да прати кълбото в мрежата, засичайки го с глава от петметрова дистанция до голлинията. Все пак в 68-ата минута натискът на гостите даде резултат и влезлият като резерва Миланов разстреля голкипъра на ЦСКА с глава – 1:1. Нервите взеха превес на терена в оставащите до края минути и въпреки старанието на съперниците да се карат и да се ритат, остана време за още един гол в полза на „червените“. Маркиньос върна топката към границата на пеналтерията за Делев, чийто удар рикошира в тялото на Николов и топката влетя в мрежата на Веничиус – 2:1.