Лукойл разби Левски във втория финал на НБЛ

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
19:58, 26 май 2011, Автор: , Преглеждания:32

снимка: BGBasket.com

Шампионът Лукойл-Академик е само на победа от нова титла в НБЛ, след като успя да разбие с 97-72 като домакин тима на Левски във финал номер 2. По този начин възпитаниците на Йовица Арсич дръпнаха с 2-0 в серията, а третият двубой ще бъде в неделя в зала „Универсиада“.

Мачът започна малко по-добре за гостите, които успяха да поведат с 12-7 след добри начални минути на Стефан Георгиев. Постепенно, обаче, играта се изравни и в крайна сметка почивката дойде при 20-19 в полза на „студентите“. В началото на втората част Дамян Стояновски се включи чудесно и доведе нещата до 29-21, което накара Тити Папазов да поиска таймаут. След него промяна в играта на „сините“ не настъпи, а шест минути преди края на първото полувремето разликата скочи на десет пункта – 36-26.

До почивката момчетата на Йовица Арсич буквално скъсаха мрежичката на своите гости от зоната на тройката, след като Стойков на три пъти и Хийт и Мак по веднъж вкараха за Лукойл. За Левски единствен Донълд Коул поддържаше някакво добро ниво и със своите 14 точки спаси „сините“ от по-срамен резултат. Все пак, обаче, краят на първите 20 минути минути дойде при 60-41 в полза на домакините, които реализираха цели 40 пункта (!) през тази втора четвърт.

След началото на второто полувреме звездата на гостите Аарън Харпър се разигра и с няколко страхотни отигравания успя да намали пасива на своя тим на 12 пункта три минути преди края на третата четвърт. Преди началото на последната десетка Лукойл все пак имаше добра преднина от 11 точки – 71-60. Две минути и половина след началото на последната част авансът на „студентите“ беше стопен до осем пункта – 64-72, но за повече „сините“ нямаха сили. След много силни последни минути Лукойл смаза своя съперник и успя в края да триумфира с разгромното 97-72.

Травис Питърсън беше най-резултатен за победители с 23 точки, докато Тодор Стойков отбеляза 20, а Брендън Хийт се отличи с 14. За гостите въпреки слабия си мач Харпър вкара 21 пункта, Стефан Георгиев реализира 19.

Лукойл – Хийт 14, Грийн 8, Стойков 20, Питърсън 23, Шундов 6 (Аврамов 12, Банев, Мак 5, Стояновски 8, Веселинов 2)

Левски – Великов 11, Ст.Георгиев 19, Зл.Георгиев 2, Харпър 21, Чековски 5 (Коул 14, Младенов, Славейков)