Невероятна България с втора победа на Евробаскет!

Публикувано в: Баскетбол, България, Европа, Избрано
17:19, 5 сеп 2011, Автор: , Преглеждания:150

Националният ни тим по баскетбол записа втора победа на Европейското първенство в Литва, след като след страхотна последна четвърт надделя на тима на Грузия със 79-69. Така момчетата на Росен Барчовски запазиха шансове за класиране в следващата фаза, но за да се случи това трябва Белгия да победи Украйна в последната среща от Група Д.

Срещата започна с добри изяви на Роулънд за нашия тим, но с чудесна игра на Саникидзе и тройка на Маркоишвили грузинците поведоха с 12-7, а след това и с 15-10. Последваха пет точки на Павел Маринов за 15-15, след което братята Иванови вкараха по един кош и краят на частта дойде при 19-15 за „трикольорите“.

Втората четвърт започна с тройка на Хейнс, а след това точни стрелби на Маркоишвили и Шенгелия доведоха нещата до 22-21 за Грузия и Барчовски взе прекъсване. След няколко размени на водачеството Шенгелия и Пачулия дадоха аванс на съперника от 33-28, което накара българския наставник да иска още един таймаут. Ърл Роулънд с две невероятни тройки намали пасива ни до 34-35, но Заза Пачулия с кош със сирената оформи крайното 37-34 преди почивката.

Второто полувреме започна със светкавична тройка на Роулънд за 37-37, след което грузинците дръпнаха с четири благодарение на Пачулия и Бойса. Все пак Калоян Иванов изравни за 43-43, а след това американците от двата тима Хейнс и Роулънд стреля точно отдалеч за 46-46. Играта продължи за кош за кош, но в последната секунди Хейнс наниза още една тройка за 55-52.

С кош и фаул на Саникидзе Грузия увеличи аванса си на 58-52, а Калоян Иванов намали на 54-58. Още след три минутаи игра, обаче, „лъвовете“ записаха пет фаула и Барчовски взе прекъсване. В много важен момент Виденов вкара тройка за 57-61. Три минути и 20 секунди преди края нова далечна бомба на Роулънд намали пасива ни на само два пункта – 65-67, след което Игор Кокошков взе таймаут. След това българският американец с хубав пробив изравни за 67-67, а Калоян Иванов с невероятна тройка ни даде предимство от 70-67. Последва точна стрелба на Деян и кош на Аврамов за 74-67. До края момчетата на Росен Барчовски не дадоха шанс на своя съперник и спечелиха втората си победа на Евробаскет 2011 след успех със 79-69

Уникален мач за нашите изигра Ърл Роулънд, който наниза цели 25 точки, докато Калоян Иванов и Деян Иванов добавиха по още 15 и 12 пункта за успеха на „трикольорите“. За Грузия Виктор Саникидзе приключи с 16, а Маркес Хейнс се отличи с 15.

България – Роулънд 25, Маринов 9, Виденов 9, Д.Иванов 12, Върбанов (К.Иванов 15, Банев, Аврамов 9, Костов, Георгиев)