Левски разби Балкан и стигна до полуфиналите за Купата на България

Публикувано в: Баскетбол, България
18:14, 15 фев 2012, Автор: , Преглеждания:56

снимка: Sportsimages.bg

Левски победи Балкан с 94-58 във втория четвъртфинал от турнира за Купа България, който се провежда в Самоков. „Сините” записаха очакван успех, след като си създадоха комфортна преднина още от първите минути на двубоя и успяха да я поддържат през цялото време. Така за ботевградчани участието в турнира приключи, а Левски чака победителя от мача между домакина Рилски спортист и Евроинс Черно море, за да научи съперника си в полуфиналната фаза.

Мачът започна страхотно за капитана на „сините” Стефан Георгиев, който вкара два поредни коша плюс наказателен удар, за да изведе тима си напред с 5-0. В следващите атаки Балкан успя да отвърне под бурните аплодисменти на феновете си, които бяха дошли до Самоков. Левски обаче направи няколко добри защити и след безкомпромисни контраатаки поведе с цели 14 точки при 17-3. Тоталната доминация на Левски продължи и до края на първите 10 минути, когато резултатът вече беше 21-5.

Двата отбора започнаха втората четвърт много слабо, като не успяваха да вкарат кош прекалено дълго време. След 3 минути и половина игра в частта те си бяха отбелязали само по 2 точки, а кошът на Димитър Филипов бе първият за балканци от 7 минути насам. В крайна сметка обаче в средата на частта Балкан направи серия от 9-3 и по този начин намали дефицита си на 12 точки при 14-26. След равностойни минути до почивката разликата се запази и Левски водеше с 34-21.

„Сините” започнаха второто полувреме с успешни атаки, увеличавайки разликата до цели 17 точки. Балканци обаче бързо отвърнаха и възстановиха ситуацията от почивката. Въпреки опитите на Левски да пречупи съперника отрано, ботевградчани не отстъпваха и намираха отговор на действията на столичани. Скоро разликата падна до 10 точки, но бързо Левски я увеличи до 18 и в голяма степен реши изхода от мача. С кош на Павел Иванов в последните секунди на третата част разликата стана повече от 20 точки за първи път в мача при 60-39.

Със светкавична серия на баскетболистите на Тити Папазов в първите 2-3 минути на заключителната четвърт разликата достигна цели 30 точки и това сложи окончателен край на спора в срещата и в оставащите 7 минути отборите просто трябваше да доиграят срещата. Огромната разлика остана налична и дори се увеличи още до края, а Левски подпечата билета си за финалната четворка.

Джарет Хауъл бе най-резултатен за победителите, завършвайки с 19 точки (4/5 от тройката). Стефан Георгиев се включи с 13 точки и 6 борби за 16 минути на терена, а по 11 точки нанизаха Димитър Ангелов, Павел Иванов и Джъстин Елър.

За Балкан Дуейн Мортън вкара 14 точки, влизайки от пейката, с 12 се отчете Любомир Лилов, а 10 добави Димитър Филипов.