Аякс би Твенте като гост и е на точка от титлата в Холандия

Публикувано в: Футбол Свят, Холандия
17:23, 29 апр 2012, Автор: , Преглеждания:58

снимка: Getty Images

Отборът на Аякс е само на точка от втора поредна титла в Холандия, след като постигна победа с 2-1 при визитата на Твенте в дербито на 32-ия кръг на Ередивизие.

Възпитаниците на Франк Де Бур откриха резултата в 28-ата минута, след като Николай Михайлов събори Грегъри Ван дер Вийл в наказателното поле и главният рефер посочи бялата точка. Тео Янсен вкара дузпата срещу бившия си тим и даде аванс на гостите. В 35-ата Ериксен отправи хубав далечен шут, но кълбото премина на сантиметри от десния стълб на Михайлов. След почивката играта беше много разпокъсана и не се виждаше как домакините ще стигнат до попадение. Все пак, в 70-ата минута защитата на Аякс не успя да изчисти топката и тя се озова в Лирой Фер, който с мощен шут от 13 метра опъна мрежата зад Фермеер. Осем след това Ебесильо центрира по земя от левия фланг и кълбото попадна във Ван дер Вийл, а бъдещото попълнение на Валенсия се разписа с красив изстрел за 2-1. С този успех амстердамци увеличиха актива си на 70 точки, а Твенте остана с 60 и е на незавидната шеста позиция.

В другото голямо дерби днес Фейенорд надделя с минималното 1-0 над АЗ Алкмаар като домакин. Единственото попадение в срещата отбеляза Отман Бакал, който се разписа в 54-ата минута. С тази победа ротердамци се изкачиха на втора позиция с 64 точки, докато гостите са четвърти с 61.

В най-ранния неделен мач ПСВ победи Рода с 3-1 като гост, а Станислав Манолев остана не пейката. Мертенс и Марсело дадоха аванс от два гола на „филипсите“ в първия половин час на двубоя, но Малки намали в 65-ата минута. Малко преди края Депай гарантира успеха на Айндховен, с който момчетата на Филип Коку се изкачиха на трето място с 63 точки.