Проклятието на европейските шампиони

Публикувано в: Коментар, Футбол Свят
10:56, 5 юни 2012, Автор: , Преглеждания:117

Отборът на Испания ще стартира с голямо самочувствие в предстоящото в Полша и Украйна Европейско първенство, тъй като е притежател на двете най-ценни отличия във футбола – европейската и световна титла. Ако успее да запази европейския си трон, „Ла Фурия“ ще запише безпрецедентен подвиг, превръщайки се в първия тим, който защитава своето злато в историята на еврофиналите.

До момента нито един носител на европейската титла не е успявал да триумфира два пъти поред. Нещо повече, ако Испания достигне до финала на първи юли в Киев, ще стане първият отбор от 36 години насам, който стига до мач за титлата в следващото издание на първенството, в което защитава своя трофей.

Първият опит за дубъл на Европейско е от страна на тима на СССР, който е много близо до втора поредна титла. Съветският съюз покорява европейския връх през 1960 година, а четири по-късно губи финала срещу домакина Испания с 1-2 с гол шест минути преди края на мача. Иберийците тотално се излагат в следващото първенство, след като са елиминирани още в четвъртфиналите в мачове на разменено гостуване и по този начин пропускат финалния турнир на най-добрите четири.

През 1974 година Западна Германия става първият отбор, който печели световната купа като европейски шампион, нещо което Испания стори само преди две години в Южна Африка. Немците са много близо до спечелването на три поредни големи титли през 1976-а, след като стигат до финала в Белград без нито едно поражение. В спора за трофея Германия стига до равенство 2-2 с Чехославия и първите дузпи на финал на Европейско, където Ули Хьонес прави пропуск, след което Антонин Паненка с легендарното си копване носи златото на чехословаците.

След това издание няма нито един отбор, който да е бил толкова близо до дублиране на своя европейски успех. През 1980-а Чехословакия завършва на трето място, а четири по-късно Западна Германия се проваля още в груповата фаза. След уникалния си триумф през 1984-а, Франция прави немислимото и дори не успява да се класира за следващото първенство през 1988-а година.

Холандия има изключително големи шансове да защити своята титла през 1992-а година, но както Западна Германия 16 години преди това, губи след изпълнение на дузпи в полуфиналите срещу бъдещия първенец Дания. След този шампионат единственият отбор, защитаващ трофея си, който преминава груповата фаза е Франция – през 2004-а, когато в четвъртфиналите допуска изненадваща загуба от Гърция. След това елините триумфират със златото след победа над домакина Португалия във финалния двубой.