Феноменалната Сара Ерани на исторически финал на Ролан Гарос

Публикувано в: WTA, Избрано, Тенис
18:33, 7 юни 2012, Автор: , Преглеждания:76

снимка: Clive Brunskill/Getty Images

Сара Ерани записа най-големия успех в кариерата си, след като успя да се класира на първия си финал в турнир от Големия шлем. В полуфинален мач от Ролан Гарос 164-сантиметровата италианка се наложи със 7-5; 1-6; 6-3 над номер 6 Саманта Стоусър. По този начин представителката на Ботуша очаква в спора за трофея Мария Шарапова или Петра Квитова.

Срещата започна отлично за австралийката, която поведе с 2-0 след ранен пробив, но последваха два поредни гейма, спечелени на нула от италианката и равенство 2-2. В следващите минути паритетът се запази до 5-5, след което родената в Болоня тенисистка проби в 11-ия гейм и при своя сервис сложи край на сета – 7-5.

В началото на втората част Ерани имаше възможност да започне с брейк, но след много битка Стоусър оцеля, а след това дори записа пробив и отново дръпна с 2-0. Този път, обаче, Сам затвърди брейка и до края доведе нещата до 5-0. Все пак, Сара се спаси от „геврека“, взимайки подаването си и губейки сета с 1-6.

Решителната трета част стартира перфектно за 21-ата в основната схема и тя поведе с 3-0.Първата ракета на Австралия спря серията на съперничката си, след което на три пъти пропусна брейкточки. Все пак при четвъртия си шанс Саманта бе безпошадна и намали пасива си на 2-3, а след това и изравни за 3-3.

В този момент, обаче, Ерани подобри по изключителен начин играта си, взе сервиса си на нула, а след това пропусна два скрити мачбола, но при третия Стоусър отново направи непредизвикана грешка и Сара проби за 5-3. В следващия гейм симпатичната италианка бе перфектна и след нов гейм на нула стигна до финала след 6-3.

По този начин Ерани има шанс да направи нещо уникално, което не се е случвало от 2000 година насам, тъй като италианката стигна до финала и при дуетите. Преди 12 години французойката Мери Пиърс стигна и до двата трофея, а Сара може да стори същото, ако освен на сингъл, вземе титлата и на двойки заедно с Роберта Винчи.