Мария Шарапова с историческа титла на Ролан Гарос!

Публикувано в: WTA, Избрано, Тенис
17:43, 9 юни 2012, Автор: , Преглеждания:67

снимка: Clive Brunskill/Getty Images

Новата световна номер 1 в женския тенис Мария Шарапова грабна за първи път в кариерата си титлата на Ролан Гарос. Във финала в Париж рускинята надделя с лекота над сензацията Сара Ерани с 6-3; 6-2 след 80 минути игра. По този начин красавицата от Няган записа кариерен шлем, след като вече има трофей и от четирите големи надпревари в тениса.

Срещата започна много силно за рускинята, която направи пробив още в началото и поведе с 3-0. В четвъртия гейм италианката спаси два поредни брейкбола, но с няколко мощни удара Маша отново проби при третия си шанс и вече бе напред с 4-0.

В следващия гейм Шарапова допусна две двойни грешки и това позволи на Ерани да стигне до брейк, а след това и да вземе сервиса си, за да намали на 2-4. В осмия гейм новата световна номер 1 стигна до два сетбола при подаването на Сара, но нисичката италианка постигна обрат и стопи пасива си до 3-5. В следващия гейм рускинята все пак, макар и трудно, сложи край на сета след 6-3 и 36 минути игра.

Втората част тръгна с пробив на нула в полза на Мария, след което последва труден гейм, но затвърден брейк за родената в Няган тенисистка и аванс от 2-0. В четвъртия гейм Ерани имаше шанс да върне пробива и да изравни резултата, но пропусна и Шарапова дръпна с 3-1. Последва много оспорван пети гейм, в който Маша изпорти два брейкпойнта, но при третия тя излезе на мрежата и матира съперничката си, за да поведе с 4-1.

Веднага след това родената в Болоня италианка върна единия пробив и намали на 2-4, но след това пак загуби сервиса си – 2-5. В осмия гейм рускинята пропусна един мачбол, след като стреля в аут, а къса топка на Ерани и даде шанс да пробие. Мощен форхенд и ас на Мара, обаче, и дадоха втори мачбол, който отново бе отразен след хубав къс удар на Сара. При третия си опит, обаче, красавицата от Няган не сгреши и стигна до титлата след 6-2.

По този начин Шарапова се превърна в шестата тенисистка в историята, която има всички титли от Шлема в своята колекция. Интересното е, че Маша има по един трофей и от останалите надпревари в Австралия, Англия и САЩ.

За Ерани остава утехата, че стигна до първи финал на турнир от Големия шлем и влизането в топ 10 на света. Както и фактът, че от другата седмица Сара ще бъде първата ракета на Италия.