Манджукич и Йелавич отчаяха Ейре с три гола (ВИДЕО)

Публикувано в: Избрано, Футбол Свят
23:40, 10 юни 2012, Автор: , Преглеждания:109

снимка: AP Photo/Anja Niedringhaus

Отборът на Хърватия започна с чудесна победа участието си на Евро 2012, след като надделя с 3-1 над Ейре на стадиона в полския град Познан в среща от Група C.

Срещата започна изключително добре за „ватрените“, след като още в третата минута Марио Манджукич се разписа след удар с глава. Топката бе центрирана от десния фланг, получи се рикошет и кълбото стигна до нападателя на Волфсбург, който с лек изстрел преодоля неориентирания Шей Гивън. В 19-ата минута ирландците изравниха резултата при първия си шанс, след като МакГийди центрира от фаул от лявото крило и защитникът Шон Сейнт Леджър отбеляза с глава за 1-1.

Малко след това Иван Перишич можеше да върне преднината на „шахматистите“, но страховитият му шут бе изваден с мъка от Гивън. В 33-ата минута и Лука Модрич пробва далечен изстрел, но вратарят на Ейре отново спаси. Малко преди почивката Стивън Уърд направи фатална грешка, след като отклони кълбото към Никица Йелавич, а нападателят на Евертън елегантно отбеляза за 2-1 в полза на Хърватия.

Секунди след началото на второто полувреме момчетата на Славен Билич решиха всичко с трети гол. Перишич центрира от левия фланг, Манджукич отново стреля с глава, топката се удари в лявата греда и рикошира в Гивън за 3-1. Последва лек натиск на „зелените“, но без сериозни опасности пред Плетикоса. В 78-ата минути Иван Ракитич пробва шут извън пеналта, но топката мина на половин метър от дясната греда на Хивън. Секунди след това Кийт Андрюс отправи опасен удар с глава, но хърватският страж спаси. В добавеното време Андрюс имаше още един шанс да отбележи с глава, но не намери вратата.

С този успех Хърватия излезе начело в групата с три точки, а Испания и Италия разделят втората позиция с по един пункт. Ирландия е на дъното без актив.

Ето и двата състава:

Ейре – 1.Гивън – 3.Уърд, 2.Сейнт Леджър, 5.Дън, 4.О’Ший – 7.МакГийди (54 – 20.Кокс), 6.Уилън, 8.Андрюс, 11.Дъф – 9.Дойл (54 – 14.Уолтърс), 10.Кийн (75 – 19Лонг)

Хърватия – 1.Плетикоса – 11.Сърна, 13.Шилденфелд, 5.Чорлука, 2.Стринич – 7.Ракитич (90 – 16.Дуймович), 8.Вукойевич, 10.Модрич, 20.Перишич (89 – 22.Едуардо) – 9.Йелавич (72 – 19.Кранчар), 17.Манджукич

Стадион: „Миевски“ в Познан
Съдия: Бьорн Куйперс (Холандия); Помощници: Зандер ван Рьокел и Ервин Цеинстра
Жълти картони: Андрюс 45 (Ейре); Модрич 53, Кранчар 84 (Хърватия)
Голмайстори: 0-1 Манджукич 3; 1-1 Сейнт Леджър 19; 1-2 Йелавич 43; 1-3 Гивън 49 автогол