Невероятна България сгъна Германия с 3:1 в „Арена Армеец“

Публикувано в: Волейбол, Избрано
23:06, 4 юли 2012, Автор: , Преглеждания:484

Българският национален отбор по волейбол започна с победа участието си във Финалите на Световната лига. В зала Арена Армеец нашите момчета надделяха с 3-1 (26-28; 25-19; 29-27; 25-19) гейма над тима на Германия в първия сблъсък от Група Е.

Срещата започна равностойно, а първият отбор, който направи пробив бе немският, след като Гюнтер записа блок срещу пайпа на Алексиев. С мощна атака на Соколов, блокада на Жоро Братоев и ас на Йосифов, „лъвовете“ направиха бърз обрат за 8-7 при първото техническо. Нова точка от сервис, този път на Георги Братоев и атака през центъра на Тодоров доведоха нещата до 11-9 за домакините. Много бързо, обаче, Бундестимът излезе напред с 12-11 след три поредни пункта. Аут на Гроцер и бомбен удар на Соколов донесоха нов обрат за „трикольорите“ и 13-12, което принуди Витал Хайнен да иска таймаут. С блокади на Жоро Братоев и Пенчев нашите на два пъти успяваха да дръпнат с по две точки, но в крайна сметка Маншафтът изравни за 21-21 след аут на Соколов и Найденов ползва прекъсване. С атаки на Алексиев и Соколов България стигна до два геймбола, но ги пропусна, след което Гюнтер блокира Алексиев и Германия поведе с 26-25 и Найденов взе почивка. Йосифов изравни за 26-26, но в крайна сметка след ас на Шьопс немците откраднаха гейма след 28-26.

Втората част започна прекрасно за „лъвовете“, които поведоха с 4-1, а след блок в центъра на Йосифов и поредна атака на Соколов дойде и първото техническо – 8-4 за домакините. След него момчетата на Найден Найденов увеличиха преднината си до 11-6 и изнервеният Витал Хайнен взе таймаут. Постепенно гостите намалиха изоставането си и след блок на Бьоме срещу Соколов разликата стана два пункта – 11-13 и последва почивка и за нашите. След грешка на Калиберда в атака домакините дръпнаха с 16-13 при техническото, а след него Соколов записа ас, а Жоро Братоев направи „чадър“ на Калиберда за 18-13. До края България задържа своя аванс и след 25-19 изравни резултата в геймовете.

В началото на третата част „трикольорите“ дръпнаха със 7-5, но няколко грешки в атака и на посрещане позволи на Бундестима да излезе напред с 8-7 при първата техническа пауза. След нея последва силна серия от сервиси на Зимон Тишер и неефективна българска атака, което увеличи предимството на Маншафта на пет точки – 12-7. До второто техническо „лъвовете“ намалиха пасива си на 12-16. След него домакините успяха да достигнат до равенство 17-17 след блок на Жоро Братоев и атака на Владо Николов. В следващите минути срещата бе изключително оспорвана, а за България Алексиев и Владо Николов бяха невероятни в нападение. Стигна се до 23-23, след което волейболистите ни изпуснаха цели пет геймбола, но в крайна сметка след феноменален блок на Алексиев грабнаха успеха с 29-27.

Четвъртата част тръгна чудесно за домакините и те поведоха с 6-2, но до техническото гостите намалиха пасива си с една точка – 8-5 за България. След паузата авансът ни достигна отново четири пункта – 13-9 и Витал Хейнен ползва таймаут. Два поредни аута от сервис на Андрае и Бьоме, гарнирани с блокада на Жоро Братоев увеличиха предимството на нашите до 16-11. Уникалната игра на блокадата на „лъвовете“, последвана от контра на Алексиев и нов блок на Ники Николов доведе нещата до 21-13. Момчетата на Найден Найденов стигнаха с лекота до победата до края и след 25-19 и 3-1 се доближиха до полуфиналите.

Невероятен мач за домакините изигра Тодор Алексиев, който заби цели 23 точки. Цветан Соколов се отчете с 14, а отлично включване от пейката направи Владимир Николов. Диагоналът завърши с 9 точки. Георги Братоев също бе невероятен с деветте си точки, от които седем блока.

За гостите Гьорги Гроцер приключи с 16 пункта, а още 15 добави Маркус Бьоме.

С този успех България излезе начело в групата с три точки, а немците са последни и утре ще търсят задължителен успех срещу САЩ, докато „трикольорите“ ще почиват.

България – Г.Братоев 9, Йосифов 6, В.Братоев 9, Соколов 14, Тодоров 1, Алексиев 23 – либеро Салпаров (Пенчев 1, Скримов, Н.Николов 5, Вл.Николов 9)

Германия – Тишер 1, Бьоме 15, Гроцер 16, Поп 1, Гюнтер 10, Калиберда 10 – либеро Щойервалд (Кампа, Шьопс 9, Шварц, Андрае 6)