България с трудна победа над Португалия в първия мач

Публикувано в: Баскетбол, България
23:28, 18 юли 2012, Автор: , Преглеждания:63

Националният отбор на България за мъже спечели първата си контрола от началото на подготовката. В Правец българите надиграха Португалия с 68-64 след интригуващ двубой от началото до края. Нашите се откъснаха през втората част, но след почивката гостите изравниха и цялото второ полувреме бе оспорвано. Утре от 18.00 часа отново в Правец двата тима ще изиграят втори мач помежду си.

Началото на двубоя бе трудно и за двата тима, като пет минути и половина след старта резултатът бе 2-2. До края на първата част играта бе равностойна и с доста пропуски и от двете страни. Българите вкараха само един кош от игра за първите десет минути, който бе дело на Чавдар Костов за 6-4, а всички останали точки дойдоха от наказателната линия за 12-10 в наша полза.

Втората четвърт почна далеч по-добре и след серия от 7-0 нашите дръпнаха с 9 точки. Португалците върнаха малко от изоставането си, а скоро след това намалиха пасива си на 2 точки. Серия от 8-2 за нашите, завършила с две тройки на Чавдар Костов, пък даде аванс от 8 точки, който се запази до края на първото полувреме за резултат 35-28 за България.

След паузата гостите излязоха мотивирани и не след дълго намалиха изоставането си. По средата на частта те дори поведоха с 1 точка, но нашите бързо си възвърнаха водачеството. То обаче не се задържа дълго, тъй като гостите изравниха, а след това двата отбора си размениха по 3 точки и след 30 минути игра резултатът бе равен, 49-49.

Малко след началото на последната четвърт българите взеха аванс, но той бе от 2-3 точки. Преди средата на частта обаче гостите изравниха, а точно пет минути преди края дори и поведоха след един успешен наказателен удар. Последва размяна на по един точен удар от наказателната линия, а две минути и половина преди финалната сирена, нашите вкараха четири точки само за една атака. Първо Христо Захариев вкара и бе фаулиран, а след пропуска му от наказателната линия борбата бе овладяна от Христо Николов и той отбеляза. След това гостите сгрешиха, а Николов открадна, бе фаулиран и от наказателната линия бе точен веднъж и даде аванс от 4 точки при оставащи 02.08 минути. Португалците върнаха две точки, а после пропуснаха шанс и да изравнят и нашите се възползваха. Първо Николов бе точен веднъж от наказателната линия, а след това на бърза атака подаде към Костов, който заби за преднина от 5 точки при 54 секунди до края. Това се оказа и решаващо, тъй като до края нашите удържаха своят аванс и спечелиха.

Най-резултатен за успеха бе Чавдар Костов с 23 точки, Николай Върбанов добави 9, а с 8 се отчете Мартин Дурчев.