Два тайбрека лишиха Григор Димитров от исторически финал в Гщаад

Публикувано в: ATP, БГ Тенис, Избрано, Тенис
16:02, 21 юли 2012, Автор: , Преглеждания:97

Григор Димитров отново остана на косъм от исторически финал в Мъжкия тур, след като отпадна в полуфиналите на турнира в Гщаад (Швейцария), който е с награден фонд 358,425 евро. Първата ни ракета загуби след два тайбрека – 6-7(3); 6-7(5), срещу Томас Белучи от Бразилия.

Срещата започна лошо за хасковлията и той загуби още първото си подаване. Веднага след това българинът стигна до две точки за ребрейк, но бразилецът изравни. Все пак, при третия си шанс Гришо не сбърка и върна пробива за 1-1. В следващите минути сервиращите доминираха тотално, което доведе нещата до 5-5.

В 11-ия гейм Белучи получи нова възможност за брейк, но този път Димитров издържа на напрежението и поведе с 6-5, след което получи сетбол при подаването на южноамериканеца. С мощен удар кариоката отрази сетпойнта, след което взе сервиса си и се добра до тайбрек. Последва леко прекъсване заради дъжд, след което организаторите решиха все пак „дългият“ гейм да се играе, въпреки лошите условия. В тайбрека Белучи бе почти перфектен и стигна лесно до успеха със 7-3 точки, след което срещата бе спряна.

След пауза от около час мачът бе подновен и втората част започна чудесно за Гришо, който направи ранен брейк и дръпна с 2-0. В четвъртия гейм първата ни ракета отрази два шанса на бразилеца за пробив, но при третия бе безпомощен и Белучи изравни за 2-2. В шестия гейм южноамериканецът имаше нова възможност да запише брейк, но този път Димитров с чудесен форхенд се спаси и взе сервиса си за 3-3.

В деветия гейм българинът достигна до точка за пробив, но Томас показа здрави нерви и отново спечели подаването си, повеждайки с 5-4. До повече шансове за брейк не се стигна и двамата докараха нещата до 6-6 и нов тайбрек. Той отново започна чудесно за Белучи, който след ранен минипробив дръпна с 4-1. Бразилецът се добра до четири мачбола при 6-2, но Гришо отрази три от тях след грешки на съперника си и намали до 5-6. Последва пусната топка на южноамериканеца, а Димитров се опита да го прехвърли, но не намери корта и това сложи край на двубоя – 7-5 и 2-0 за Белучи.

С достигането до втори пореден полуфинал в АТП Григор все пак си заработи 90 точки за класацията и ще има шанс да изравни най-доброто класиране в кариерата от №52 в света. Следващото състезание пред българина е Олимпиадата в Лондон.