Девойките загубиха от Португалия и останаха извън полуфиналите

Публикувано в: Баскетбол, България
23:40, 2 авг 2012, Автор: , Преглеждания:57

Националният отбор на България за девойки до 18 години остана извън полуфиналите на Европейското първенство в дивизия В. Това стана факт, след като нашите паднаха от Португалия с резултат 55-60 и така завършват на трето място във втората групова фаза и изпуснаха шанс да се борят за място в дивизия А.

Отново проблем за българките бе борбата в подкошието, като португалките хванаха общо 19 борби в нападение. Най-сериозното предимство на съперника обаче дойде от наказателната линия, където от изпълнение 33 опита той успя в 22. Нашите пък стреляха едва 10 пъти и вкараха 9. Сега пред българките остават два мача, които ще са за разпределение на местата от 5 до 8.

До почивката мачът бе равностоен и без големи откъсвания, като само веднъж в началото Португалия дръпна с 6 точки. Нашите обаче бързо изравниха и дори спечелиха първата и втората част, което им донесе аванс при 34-30 след първото полувреме.

След размяна на кошове през третата част, по средата й резултатът бе равен. След това португалките вкараха 5 точки поред и поведоха, като запазиха своята преднина до края на мача. След 30 минути тимът бе напред с 47-41, като Ива Костова успя да намали с тройка. Костова вкара отново в последната четвърт и разликата падна до 1 точка, но по-близо нашите не стигнаха. Четири минути преди края Радостина Димитрова отбеляза тройка, която намали пасива ни на 2 точки, но съперникът отговори със серия от 5-0, която реши и двубоя.

От общо 55 точки за нашия отбор три състезателки вкараха 50 – Ива Костова, Борислава Христова и Радостина Димитрова. Те вкараха съответно 21, 17 и 12 точки, но това не стигна. Кристина Пейчинова се отчете с 4 точки и 7 асистенции, а другата 1 точка за нашите бе на Ралица Генова.

За португалките, които са водени от Мариана Костуркова, силно се представи нейната дъщеря Мария, която е родена през 1997 и е с три години по-малка от останалите. Тя завърши двубоя с 14 точки и 8 борби, а най-резултатна за победителките бе Жозефине Филипе със 17 точки.