Русия спря похода на „лъвовете“ към олимпийския финал

Публикувано в: Волейбол, Избрано, ЛОНДОН 2012
18:55, 10 авг 2012, Автор: , Преглеждания:110

снимка: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/GettyImages

Българският национален отбор по волейбол ще спори за бронзовите медали на Олимпийските игри в Лондон, след като загуби полуфиналния си сблъсък срещу Русия с 1-3 (21-25; 15-25; 25-23; 23-25) гейма.

Нашите момчета бяха първите, които успяха да се откъснат напред в резултата с 5-3 след бомбена атака на Соколов и контра на Алексиев. Ново чудесно нападение на Цецо докара нещата до 7-4 за „трикольорите“. Първото техническо дойде при 8-5, а до второто разликата от три пункта се запази, след като Ники Николова направи блок за 16-13. Последва грешка на Волков в атака и 17-13 за „лъвовете“.

Блокаут на Хтей и точка от сервис на Тетюхин, обаче, намалиха пасива на Русия до 16-17 и Найден Найденов взе таймаут. Няколко грешки в нашия тим подариха точки на съперника и Сборная излезе напред с 21-19, което накара Найденов да иска нова почивка. До промяна, обаче, не се стигна и след 25-21 момчетата на Владимир Алекно измъкнаха гейма най-вече заради наши грешки.

Загубената първа част явно повлия изключително лошо на психиката на българите и в началото на втория гейм те изглеждаха по отчайващ начин. Сборният тим успя да дръпне с 11-2 и на практика уби интригата още в самото начало. Все пак, нашите се събудиха и с хубав ас на Скримов, аут на Михайлов и контра на Вальо Братоев резултатът бе намален до 10-14. Добро нападение на Тетюхин и ас на Михайлов, обаче, докараха нещата до 16-10. До края Русия нямаше проблеми и спечели с 25-15.

Третата част започна равностойно и при първото техническо „лъвовете“ бяха напред с 8-7. Последва блок на Ники Николов и 9-7 за България. На два пъти нашите съумяха да дръпнат с по три точки при 11-8 и 13-10, но Русия успя да направи обрат и при второто техническо бе напред с 16-15. С атака на Скримов и блок на Алексиев България направи нов обрат до 17-16 и Алекно взе почивка. Грешка в атака на Михайлов даде аванс от две точки на „трикольорите“, но аут на Соколов изравни резултата за 20-20 и Найденов поиска таймаут. Последва блок на Михайлов срещу Цецо и 21-20 за Сборная. Стигна се до 23-23, след което Михайлов стреля в аут и България поведе с 24-23 и Алекно ползва почивка. Последва бомбен ас на „Ел Капитано“ и 25-23 за „лъвовете“ и намаляване на резултата на 1-2 гейма.

Четвъртата част тръгна чудесно за нашите момчета и те дръпнаха с 8-5 при първото техническо прекъсване. Добър сервис на Бутко и грешка на посрещането ни намали разликата на един пункт 7-8, а след това Сергей Тетюхин изравни за 10-10. Мрежа на Алексиев и блок на Бутко срещу Соколов дадоха преднина от 15-12 на Русия. До второто техническо България намали пасива си на 14-16, а след това Ники Николов заби за 15-16. След ново хубаво включване на сервис на Владо Николов „трикольорите“ изравниха за 18-18 чрез Жоро Братоев. Аут на Михайлов донесе предимство от 20-19 за нашите, а след това Цецо Соколов имаше шанс за контра за 23-21, но бе хванат от руския блок и резултатът стана 22-22 и Найденов взе почивка. Троен блок срещу Соколов и ас на Волков дадоха аванс от 24-22 за Сборная. Соколов отрази първия мачбол, но при втория Михайлов сложи точка на спора – 25-23 за Русия и 3-1.

Цветан Соколов бе най-резултатен за „лъвовете“ с 16 точки, а Тодор Алексиев заби 15, докато Тодор Скримов направи страхотен мач и се отличи с 11.

В спора за бронза в неделя България ще срещне загубилия в другия полуфинал между Италия и Бразилия.