„Лъвовете“ останаха без медал от Олимпиадата, Италия взе своя реванш

Публикувано в: Волейбол, Избрано, ЛОНДОН 2012
13:33, 12 авг 2012, Автор: , Преглеждания:99

Националният отбор на България по волейбол остана без медал от Олимпийските игри в Лондон, след като загуби мача за третото място срещу Италия с 1-3 (19-25; 25-23; 22-25; 20-25) гейма. По този начин „лъвовете“ приключиха на четвърта позиция я крайното класиране, а „скуадрата“ взе реванш за поражението с 0-3 в груповата фаза на надпреварата.

Срещата започна неприятно за нашите, след като „адзурите“ поведоха с 5-2, но Йосифов и Алексиев намалиха резултата до 4-5. Аут на Соколов и ас на Савани дадоха преднина от 8-4 за „скуадрата“ при първото техническо. Нова грешка в нападение на „трикольорите“, този път на Алексиев направи разликата пет пункта – 11-6 за Италия и Найден Найденов поиска почивка. Блокада срещу Скримов, ас на Феи и контра на Савани докараха нещата до 16-9 за „сините“ при второто техническо. С ас на Скримов България се доближи на четири точки от съперника – 14-18 и Мауро Беруто взе таймаут. Веднага след това Скримов стреля в аут и Савани забоде точка от сервис и резултатът стана 20-14. До края „адзурите“ нямаха проблеми и спечелиха гейма с 25-19.

Втората част тръгна отлично за „лъвовете“ и те успяха да дръпнат с 8-5 при първата техническа пауза. Грешка на Савани в атака увеличи преднината ни на четири точки за 11-7. Силна серия на Италия им позволи да скъсят дистанцията до само един пункт – 12-13 и Найденов взе почивка. Стигна се дори до равенство, но с блок на Владо Николов, а след това и чудесна атака на капитана ни България поведе с 18-15. Мауро Беруто не закъсня и поиска таймаут. Много бързо, обаче, „лъвовете“ допуснаха няколко грешки и равенството бе възстановено – 18-18 и Найденов ползва прекъсване. Последваха минути точка за точка, но в края нашите момчета показаха по-здрави нерви и след грешки на италианците измъкнаха гейма с 25-23.

Третата част започна шеметно за нас, след като с няколко сервиса на Скримов и атаки на Алексиев поведохме с 4-0. Беруто взе таймут и възпитаниците му успяха да намалят резултата до 4-5 и Найденов също ползва прекъсване. Ас на Лашко изравни нещата за 5-5. С добро нападение на Владо Николов „лъвовете“ бяха напред с 8-7 при техническото, а след това чудесна серия от атаки през центъра на Вики Йосифов ни даде предимство от 12-8. Италия отново не се предаде и след две поредни неуспешни нападения на Алексиев, „адзурите“ вече бяха напред с 16-15. След това Савани спря Владо Николов с блок, а Ники Николов стреля в аут за 18-15. Ас на Савани на и аут на Скримов решиха гейма, след като „скуадрата“ излезе напред с 22-17. Пристъпване на Пароди и контра на Соколов намалиха изоставането ни до 21-23, но Бирарели атакува през центъра за 24-21 и в крайна сметка геймът приключи при 25-22.

Четвъртата част започна по-добре за „сините“, но все пак България изравни резултата и първото техническо дойде при 8-7 за „адзурите“. Блокаут на Савани увеличи аванса на Италия на 9-7, а след това Савани наниза две точки от сервис за 13-9. България съумя да намали пасива си до 12-13, но с две успешни нападения на Пароди разликата скочи на три пункта – 15-12. След техническото играчите на Беруто пратиха топката на два пъти в аут и изравнихме резултата на 16-16. Блокаут на Савани и аут на Скримов решиха почти всичко, след като съперникът дръпна с 20-17. До края опитният отбор на Италия нямаше проблем и след атака Бирарели сложи точка на спора при 25-20 и 3-1 гейма.

Най-резултатен за България днес с 13 точки беше Тодор Алексиев, докато Владимир Николов реализира 12, а Виктор Йосифов и Цветан Соколов се отличиха с по 11.