Публикувано в: Избрано, ЛОНДОН 2012, Любопитно
08:57, 13 авг 2012, Автор: , Преглеждания:456

Късно снощи официално бе даден краят на 30-те летни олимпийски игри. SportVOX избра за вас десетте най-незабравими момента в Лондон.

Последното плуване на Майкъл Фелпс

Феноменът Майкъл Фелпс сложи край на кариерата си с по най-добрия начин, след като спечели златните медали с щафетата на САЩ в дисциплината 4х100 метра съчетано. По този начин „Куршумът от Балтимор“ приключи Олимпиадата в Лондон с четири титли и два сребърни медала и се превърна в спортистът с най-много златни отличия на Олимпийски игри – цели 18.

Уникалният златен медал на Юсейн Болт на 100 метра

Най-добрият спринтьор през новия век, а и може би за всички времена, записа феноменално бягане на 100 метра и стигна до златния медал, след като финишира за 9.63 секунди, което е нов олимпийски рекорд и се доближи само на 5 стотни от световния си рекорд. Освен това Болт взе олимпийска титла на 200 метра, както и в щафетата на 4х100 метра, като заедно със своите съотборници от Ямайка постави нов световен рекорд. Интересен факт е, че Юсейн защити и трите си златни отличия от Пекин 2008.

Феноменалният световен рекорд на американската щафета при дамите на 100 метра

Щафетата на САЩ в състав Тиана Мадисън, Алисън Филикс, Бианка Найт и Кармелита Джетър демонстрира страхотна форма в бягането на 4х100 метра и подобри старото постижение на ГДР, датиращо от преди 27 години, с цели 55 стотни. Американките фиксираха време от 40,82 секунди.

Златото на 15-годишната Рита Мейлутите на 100 метра бруст

15-годишната брусистка спечели първия златен медал за Литва на Олимпийски игри в историята на плуването, след като успя да се справи с Ребека Сони, както и с всички останали фаворитки за титлата. Мейлутите финишира първа с време от една минута и 5.47 секунди.

Шестият златен медал на Олимпийски игри на Сър Крис Хой

На седми август знаменосецът на Великобритания Сър Крис Хой влезе в историята на Олимпийските игри като най-успешния британец, след като спечели шести златен медал в дисциплината кейрин в колоезденето на писта. За Хой това бе втора титла в Лондон след успеха с тима на домакините в отборния спринт. По този начин легендата изпревари Сър Стийв Редгрейв, който преди Игрите в английската столица бе начело в историята на Великобритания с пет златни отличия.

Страхотният обрат на Русия от 0-2 до 3-2 срещу Бразилия във волейболния финал при мъжете

След 32-годишна пауза отборът на Русия отново грабна олимпийската титла в мъжкия волейбол, след като във феноменален финален мач надделя с 3-2 (19-25; 20-25; 29-27; 25-22; 15-10) гейма над световния първенец Бразилия. Сборная спаси два мачбола в третия гейм, а в основата на обрата бе гениалният ход на Владимир Алекно да премести центъра Дмитрий Мусерский като диагонал. Великанът наниза 31 точки и донесе златото на Русия.

Последното великолепно изпълнение на Йордан Йовчев

Легендата на българската и световна спортна гимнастика Данчо Йовчев завърши по най-добрия начин своята кариера, след като във финала на халки на Олимпиадата в Лондон приключи на седмо място. Българинът направи отлично съчетание и спря дъха на всички по трибуните, получавайки оценка 15,108 точки. По този начин Йовчев се оттегли по уникален начин от гимнастиката, заслужавайки само адмирации и поклон за волята и духа, който показа през цялата си кариера.

Олимпийската титла на Анди Мъри

Анди Мъри взриви Великобритания, след като успя да спечели златния медал в турнира по тенис след страхотна победа във финала над световния номер 1 Роджър Федерер с 6-2; 6-1; 6-4 след почти два часа игра. По този начин бе сложен край на серията, продължила 104 години, в която британец не бе печелил титла на тенис турнир от програмата на Олимпийските игри. За последно това стори Джосая Ричи, отново в Лондон през далечната 1908 година.

„Бедняците“ от Мексико нашамариха „милионерите“ от Бразилия във футболния финал при мъжете

Едва ли някой е очаквал, че Бразилия няма да спечели олимпийската титла във футболния турнир в Лондон, още повече след излагацията на домакините и Испания. Но на „Уембли“ се появиха едни 11 момчета от Мексико, които направиха за смяха Хълк, Тиаго Силва, Неймар и компания и спечелиха златните медали след победа с 2-1. Големият герой на Олимпиадата бе Орибе Пералта, който вкара два гола във финалания мач срещу „селесао“.

Оскар Писториъс

Ако имаше човек, който най-много заслужава златен медал на тази Олимпиада, то това бе Оскар Писториъс. 25-годишният южноафрикански атлет, който е с два ампутирани крака и се състезава със специални протези от карбон, постигна мечтата си да бяга рамо до рамо със здрави спортисти. Но не само това, Писториъс дори успя да се класира за полуфиналите на 400 метра. Оскар, който стана първият лекоатлет с ампутирани крака, който участва на Олимпийски игри, показа на всички, че човешката воля, желание и дух няма граници и заслужи аплодисментите на целия свят.