България стартира евроквалификациите с победа над Швеция

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
20:00, 15 авг 2012, Автор: , Преглеждания:49

Националният ни отбор по баскетбол започна с трудна победа участието в квалификациите за Евробаскет 2013, след като в среща от Група Б надви със 78-73 тима на Швеция в зала „Универсиада“.

Първата част мина почти изцяло с предимство на домакините, но скандинавците успяха да изравнят резултата и дори в един момент вече бяха напред. С кош на Николов, обаче, възпитаниците на Росен Барчовски спечелиха първата четвърт с 21-19. В средата на втората десетка Чавдар Костов наниза две поредни тройки и докара нещата до 39-29. До края Швеция скъси малко дистанцията и почивката дойде при 44-40 за „трикольорите“.

През второто полувреме срещата се играеше кош за кош и преди финалните десет минутки авансът на домакините бе само три точки – 60-57. В последната част и Фил изригна с няколко шута, но Йонас Йеребко с точна стрелба намали резултата на 69-74 и Барчовски взе таймаут 124 секунди преди края.

Симънс с решителни две точки гарантира победата на България, но в края Николов и Аврамов изпортиха по два наказателни изстрела. Все пак, Гларуса се реваншира и вкара две точки при последния си опит от наказателната линия и домакините спечелиха със 78-71.

Чавдар Костов бе най-резултатен за домакините с 13 точки, а Седрик Симънс се отличи с 12, докато Николай Върбанов, Филип Виденов и Христо Николов реализираха по 11.

На 18 август (събота) нашите момчета гостуват на тима на Азербайджан във втория си мач от групата.