Соколов и Кунео загубиха по инфарктен начин финала в Шампионската лига

Публикувано в: Волейбол, Избрано
18:00, 17 мар 2013, Автор: , Преглеждания:214

Българската звезда Цветан Соколов и неговият Кунео загубиха драматично финала в Шампионската лига в Омск, след като отстъпиха с 2-3 (25-22; 24-26; 23-25; 25-20; 14-16) гейма пред домакина Локомотив Новосибирск.

Италианците започнаха добре мача и поведоха с две точки, но домакините направиха бърз обрат и при техническото имаха минимален аванс от 8-7. До втората пауза момчетата на Роберто Пиаца успяха да направят разлика от три точки – 16-13, след няколко чудесни сервиса на Емануел Кохут. До края Локо намали пасива си на само точка след отлична игра на Маркус Нилсон, но две поредни грешки на либерото Голубьов подариха победата в гейма на Кунео – 25-22.

При първата почивка във втората част домакините отново имаха аванс от 8-7, но този път те запазиха преднината си до втората пауза, въпреки че Соколов заби няколко топки в полето на руснаците – 16-14. Грешка на Волвич в атака изравни резултата за 21-21, но успешна блокада на домакините срещу Соколов отново им даде преднина от две точки – 23-21, което накара Пиаца да иска таймаут. Последва ново равенство – 23-23, но в крайна сметка тимът от Новосибирск измъкна гейма след атака на Нилсон – 26-24.

В началото на третата част Локо успя да дръпне с 10-7 след блокада срещу Антонов и Пиаца взе почивка. След нея Кунео се съвзе и намали на 9-10 след добра игра на блокада. С отлични нападения на Бирюков домакините съумяха да поддържат преднина от 2-3 точки, но с две атаки на Вайсманс гостите стопиха пасива си до 19-20. Грешка на Н’Гапет, обаче, донесе предимство от три пункта на руснаците – 22-19 и Пиаца ползва още един таймаут. Резултатът отново бе намален, но в крайна сметка с атака на Нилсон домакините взеха гейма с 25-23.

Четвъртата част започна отлично за тима от Новосибирск, който дръпна с 6-3 след контра на Бирюков и Роберто Пиаца ползва почивка. Гостите, обаче, изравниха за 7-7 след ас на Антонов и добра тройна блокада в центъра. Атака на Соколов и блок на Вайсманс дадоха аванс от 12-10 на Кунео. Бомбено нападение на Цецо запази предимството от два пункта на италианците при второто техническо – 16-14. С две атаки на Н’Гапет Бре Банка дръпна с 20-16, но ас на Дивис доведе нещата до 18-20. Момчетата от Ботуша, обаче, запазиха хладнокръвие и в крайна сметка заслужено спечелиха с 25-20, достигайки до решителен тайбрек.

Първият брейк в решителната пета част бе за домакините след тройна блокада срещу Соколов – 5-3. Цецо се реваншира веднага и изравни за 5-5, но малко след това Дивис и Нилсон с блокаут дадоха нова преднина от две точки на Локомотив – 8-6. Последва единичен блок на Гуцалюк срещу Соколов и 9-6, което накара Пиаца да прибегне до таймаут. Чудесен блокаут от пайп на Н’Гапет бе отсъден за аут от рефера Иван Лабаста и по този начин Локо запази предимство от 10-7 след този съдийски подарък. Кунео, обаче, не се предаде и след атака Вайсманс и Кохут и добри сервиси на Соколов изравни за 10-10. Домакините успяха да поведат с 14-11 след блок срещу Н’Гапет и атака на Бирюков, но аут от сервис на Нилсон и ас на Вайсманс доведе нещата до 13-14. Кохут със страхотна блокада срещу Бирюков отрази и третия мачбол за домакините за 14-14. В следващата атака Бирюков се реваншира и заби мощно за 15-14, а след това Н’Гапет получи „чадър“ от Волвич и Локо взе златото след 16-14 и 3-2 гейма.

Цветан Соколов приключи двубоя с 16 точки за своя тим – 15 в атака и една на блокада. Вут Вайсманс бе най-резултатен с 20, а по 18 забиха Олег Антонов и Ървин Н’Гапет. За победителите Денис Бирюков бе най-добър с 23 пункта, а 20 реализира Лукаш Дивис.

Бронзовите медали спечели миналогодишният победител Зенит, който в мача за третото място надигра полския ЗАКСА с 3-1 гейма.