ЦСКА грабна златото и при девойките след драматична победа над Марица

18:16, 5 апр 2013, Автор: , Преглеждания:290

Отборът на ЦСКА узакони надмощието си в женския волейбол в България, след като успя да спечели и златните медали при девойките старша възраст. На финала „червените“ надделяха над защитаващия титлата си тим на Марица в драматичен мач с 3-2 (28-26; 25-21; 15-25; 18-25; 15-12) гейма в зала „Васил Симов“ в София.

Срещата започна много силно за пловдивчанки, които поведоха с 4-0 и поддържаха добра преднина, но малко преди второто техническо домакините намалиха резултата на 14-15. След почивката „жълто-черните“ водеха с една-две точки пред столичанки, но силният сервис помогна на ЦСКА да изравни за 22-22 и Иван Радичев да поиска таймаут. След него битката на терена бе голяма, но в крайна сметка момичетата на Петър Дочев надделяха с 26-24.

Във втория гейм „армейките“ поведоха с 8-6 при техническото, след което с много силна серия на Кристина Кръстева от начален удар докараха нещата до 16-8. Силите на Марица стигнаха единствено до намаляване на резултата на 14-18, но все пак ЦСКА запази добра преднина и спечели с 25-21.

В третата част „червените“ излязоха напред с 8-7 при първата пауза, но след нея пловдивчанки обърнаха резултата в своя полза, дърпайки с 15-11. До края на гейма разликата се увеличи още повече и гостенките спечелиха гейма с убедителното 25-15. В четвъртата част Марица имаше аванс от 8-6 при първото техническо, след което със страхотна серия увеличи предимството си до 14-6. ЦСКА скъси дистанцията до 11-15, но веднага след това гостенките върнаха преднината си за 18-11. До края интрига нямаше и тимът от Пловдив се добра до тайбрек след 25-18.

Последната част започна с преднина от 3-0 за Марица и Петър Дочев веднага взе прекъсване. Отговорът на ЦСКА бе категоричен – четири поредни точки и обрат до 4-3, което принуди Иван Радичев да ползва таймаут. „Червените“ дръпнаха със 7-4, но пловдивчанки не се предадоха и изравниха за 7-7, а размяната на полетата дойде при 8-7 за домакините след атака на Гери Димитрова. Софиянки поведоха с 10-8 и Радичев взе втора почивка, а след чудесен блок на Мира Тодорова в центъра срещу Петличка резултатът бе изравнен за 1-1 и последва нов таймаут и за Дочев. Атака на Симона Димитрова и ас на Петличка дадоха три шампионски топки на ЦСКА за 14-11, а след това Рали Дошкова сложи точка на спора с хубаво нападение и 15-12 за „червените“.

По този начин момичетата на Петър Дочев и Юлия Иванова грабнаха златните медали, детронирайки миналогодишния шампион Марица и вземайки реванш за загубата с 2-3 гейма в груповата фаза на надпреварата.

Ралина Дошкова бе най-резултатна за ЦСКА днес, след като наниза 24 точки. Симона Димитрова добави още 19, а Гергана Димитрова се отличи с 16. За Марица Силвана Чаушева се отличи с 23 пункта, а още 21 заби центърът Мира Тодорова.