Левски на финал в НБЛ след уникална драма срещу Балкан

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
17:29, 18 май 2013, Автор: , Преглеждания:53

Левски стигна до финала в НБЛ

Отборът на Левски се класира по изключително драматичен начин на финал в НБЛ, след като в решителния пети мач надигра с 80-76 тима на Балкан в зала „Универсиада“ в София. В битката за златото момчетата на Константин Папазов очакват Лукойл или Рилски спортист.

Срещата започна отлично за „сините“, които успяха да дръпнат с 14-5 след седем минути игра, а Младен Пантич отбеляза цели шест точки. Домакините успяха 60 секунди преди края да увеличат аванса си до 23-11, но с два коша в края ботевградчани завършиха позитивно първата четвърт, губейки с 15-23. През втората част момчетата на Тити Папазов буквално прегазиха съперника си и на почивката резултатът бе категоричен в полза на софиянци – 48-27.

Второто полувреме започна с феноменална игра за Балкан, а над всички бе Бошко Йовович. С великолепната си игра сърбинът дори донесе обрат на гостите, забивайки фамозна тройка секунди преди края – 56-55. Все пак, Марко Маринович с точна стрелба остави Левски напред преди последната десетка – 57-56.

Във финалната четвърт тимът от Ботевград успя да натрупа преднина от шест точки – 71-65, което накара Папазов да вземе таймаут четири минути преди края. С чудесен кош на Протич „сините“ намалиха пасива си на 71-73 и 120 секунди преди последната сирена Тодоров също поиска прекъсване.

Последваха два точни изстрела от наказателната линия на Ангелов и кош на Протич при бърза контра на домакините и обрат в резултата – 75-73 за Левски. Йовович се разписа и вкара от фаул, за да даде нов аванс на гостите – 76-75, но Маринович бе точен за столичани – 77-76. 25 секунди преди края Костов отбеляза една точка от фаул, след което Панич не успя да се разпише в решителен момент за Балкан. Последва нарушение и Протич с два изстрела от наказателната линия оформи крайното 80-76.

Марко Маринович бе над всички за победителите с 25 точки и 6 асистенции. Младен Пантич вкара 12 и овладя 6 борби, а с 14 точки завърши Неманя Протич.

За Балкан Бошко Йовович наниза 15 точки, а по 14 точки добавиха Владимир Панич (7 борби) и Йордан Бозов (6 асистенции).