Левски би Лукойл насред Правец и поведе в битката за златото

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
00:32, 24 май 2013, Автор: , Преглеждания:73

снимка: bgbasket.com

Отборът на Левски спечели първия финален сблъсък в НБЛ, след като надигра Лукойл-Академик с 88-84 като гост. Мач №2 е в събота от 15.30 часа отново в Правец.

Срещата започна много силно за „сините“, които поведоха набързо с 9-2, но домакините съумяха да намалят пасива си на 12-13. Все пак, с кошове на Маринович и Ангелов гостите върнаха добрия си аванс, излизайки напред със 17-12 три минути преди края. С тройка на Ангелов и две точки от линията на Протич резултатът стана 24-16 за Левски, а първата част приключи при 26-20.

През втората четвърт „студентите“ успяха да догонят съперника си и след пет поредни точки на Масамба дори поведоха с 38-34 три минути и 30 секунди преди почивката. „Сините“ успяха да направят нов обрат и да поведат с две точки, но с тройка на Веселинов домакините се оттеглиха в съблекалните при предимство от един пункт – 46-45.

Гостите поддържаха преднина от няколко точки в началото на второто полувреме и две минути и 36 секунди преди края на третата част Неманя Протич бе фаулиран. От щаба на Лукойл обаче имаха претенции за 8 секунди в задно поле и нахлуха на терена, поради което им бе отсъдено техническо нарушение. Така „сините“ отбелязаха 6 точки за 6 секунди и дръпнаха с 9. Протич вкара и за аванс от 11, но домакините върнаха 5 точки от пасива си. 21 секунди преди края на частта Маринович отбеляза два наказателни удара и така гостите имаха аванс от 70-62 след 30 минути игра.

„Сините“ поддържаха преднината си около 6-8 точки и в последната четвърт преди с кош на Уоткинс домакините да се доближат на 3 при 3.45 минути до края. Протич пропусна за гостите, но Митко Ангелов хвана борбата, а при оставащи 24 секунди бе фаулиран Маринович. Той пропусна първия си опит, но бе точен при втория за 2 точки аванс за „сините“. В ответната атака Уоткинс получи в подкошието, но изпусна топката и тя отиде във владение на гостите. При 8.8 секунди до края Митко Ангелов бе фаулиран и бе точен на два пъти за 4 точки преднина за „сините“. След това домакините не вкараха и така мачът приключи с успех за Левски.

За победителите Марко Маринович вкара 18 точки, 17 добави Неманя Протич, а с 12 завърши Димитър Ангелов. За Лукойл Дарил Уоткинс записа дабъл дабъл от 24 точки и 10 борби, а Божидар Аврамов наниза 21 точки. С 14 точки и 8 асистенции завърши Брендън Хийт.

В първия мач за третото място Балкан (Ботевград) надделя с 84-76 като домакин на Рилски спортист и поведе с 1:0 победи.

За победителите най-резултатен с 20 точки бе Станимир Маринов, а 16 и 7 борби добави Атила Дос Сантош. За гостите Тери Смит вкара 26 точки и направи 4 асистенции, а 12 наниза Бранко Миркович. Следващият мач е в „Арена Самоков“ на 26-и май, неделя, от 19:00 часа.