Байерн триумфира с Шампионската лига! Ариен Робен герой с късен гол

Публикувано в: Германия, Избрано, Футбол Свят, Шампионска Лига
23:46, 25 май 2013, Автор: , Преглеждания:104

Отборът на Байерн спечели за пети път в своята история най-ценния клубен трофей в Европа, след като триумфира в Шампионската лига след победа с 2-1 над Борусия Дортмунд. Германският дуел се състоя на „Уембли“, а головете за баварците бяха дело на Марио Манджукич и Ариен Робен, докато за тима на Юрген Клоп се разписа Илкай Гюндоан от дузпа.

„Жълто-черните“ започнаха много по-активно мача и в 14-ата минута Роберт Левандовски можеше да открие резултата със страховит шут, но Мануел Нойер изби в корнер. Само 120 секунди по-късно Якуб Блашчиковски бе намерен в наказателното поле след центриране от десния фланг, но стражът на баварците отново спаси. В 20-ата минута Марко Ройс ба изведен диагонално сам срещу Нойер и шутира много силно, но вратарят отрази шута му. Малко след това и Свен Бендер пробва своя късмет, но и този път германският национал бе на мястото си.

В 27-ата минута Байерн също бе много близо до гол, след като Марио Манджукич стреля с глава, но Вайденфелер докосна топката с ръка, пращайки я в напречната греда и корнер. След изпълнението на ъгловия удар Мартинес засече кълбото с глава, но над вратата. В 30-ата минута Робен се откъсна очи в очи със стража на Борусия, но не съумя да го преодолее. Пет по-късно Левандовски също се озова в много чиста позиция, но от малък ъгъл не успя да накаже Нойер. Малко преди почивката Робен имаше още един шанс да отбележи, но отново Вайденфелер се оказа последна преграда пред холандеца.

Второто полувреме започна много по-силно за мюнхенския колос и в 60-ата минута резултатът бе открит. Робен получи подаване зад защитата на съперника, стигна до аутлинията, финтирайки Вайденфелер и подаде към Манджукич, който от два метра чукна топката в мрежата. В средата на втората част Борусия получи дузпа, след като Данте направи необмислено влизане с десния крак в корема на Ройс и Никола Рицоли посочи бялата точка. Илкай Гюндоан бе безпощаден от бялата точка и изравни за 1-1.

В 72-ата минута баварците бяха близо до нов гол, след като Мюлер се откъсна сам срещу Вайденфелер, успя да го финтира и подаде на празна врата към Робен, но точно пред голлинията Суботич изби топката. Четири по-късно Алаба стреля много мощно, но стражът на Дортмунд изби в корнер. В 88-ата минута бомбен шут на Швайнщайгер от дъгата на пеналта бе изваден с мъка от Вайденфелер. Секунди след това Робен направи чудесен пробив през центъра на защитата на Борусия и технично пусна топката покрай стража на „жълто-черните“, за да донесе трофея на своя тим.

По този начин Байерн спечели за пети път титлата в Шампионската лига и догони тима на Ливърпул на третото място. Единствените клупове с повече купи са Реал Мадрид и Милан.