Лукойл с драматичен успех над Левски във финал номер 2

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
17:48, 25 май 2013, Автор: , Преглеждания:65

Божидар Аврамов

Отборът на Лукойл-Академик изравни финалната серия в НБЛ, след като надделя драматично с 86-83 при второто си домакинство на Левски в Правец. По този начин резултатът в битката за златото вече е 1-1. Мач №3 е в София на 29 май (сряда) от 20.00 часа.

Срещата започна с аванс от 5-0 за домакините, но „сините“ бързо направиха обрат за 7-6, след което първата част бе изключително равностойна до самия си край. „Студентите“ успяха все пак да спечелят с 24-22. В първите две минутки на втората четвърт Лукойл успя да направи разлика от седем точки – 34-27, след силна игра на Аврамов и Хийт. До почивката момчетата на Сашо Везенков бяха по-добрият отбор и се оттеглиха в съблекалните с добра преднина от 10 пункта – 48-38.

Второто полувреме бе много силно за „сините“, които успяха да стигнат до обрат и дори поведоха с цели шест точки. В последните секунди Веселин Веселинов отбеляза тройка при 18 до края, след това Костов пропусна, а топката стигна отново до Веселинов, който стреля зад центъра, вкара с табло и изравни за 63-63 след 30 минути игра.

Домакините тръгнаха с 11 точки поред в първите четири минути, като в тях Уоткинс и Маринович излязоха извън терена за по 5 лични нарушения. Гостите не се отказваха и се върнаха само на 4 точки при две минути до края с тройка на Ангелов. След пропуск на Хийт и 24 секунди преди края Чавдар Костов бе фаулиран. Той обаче вкара само втория си опит и намали на пасива на гостите на една точка, след което Протич фаулира Боян Попович. Той също вкара само веднъж, а след това Ангелов бе фаулиран при оставащи 14.6 секунди. Той не трепна и вкара двата опита, като с това изравни.

След това Аврамов пропусна при пробива си, но топката остана за шампионите. От аута той се освободи и отбеляза, като бе и фаулиран. Боцо отбеляза и от наказателната линия, като остави шанс за Левски при 0.9 секунди. „Сините“ не можаха да се организират и така победата остана за домакините след 86-83.

Веско Веселинов бе най-резултатен за успеха с 20 точки, а по 18 вкараха Божидар Аврамов и Брендън Хийт. За гостите силно игра Димитър Ангелов с 22 точки, а Младен Пантич добави 19 и 10 борби.