Левски стигна до пети мач срещу Лукойл след инфарктна победа

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
22:00, 31 май 2013, Автор: , Преглеждания:157

Левски победи Лукойл

Отборът на Левски се добра до пети мач в битката за златото в Националната баскетболна лига, след като спечели финал номер 4 срещу Лукойл-Академик със 75-74 в зала „Универсиада“. Решителният сблъсък за титлата ще бъде в понеделник в Правец.

Срещата започна с два коша на Харитопулос и един на Уоткинс и „студентите“ дръпнаха с 6-0. Пантич вкара първи две точки за домакините, но след точна стрелба на Стойков и тройка на Попович резултатът стана 11-2, което принуди Тити Папазов да иска таймаут след 4,40 минути игра. До края на първата част гостите продължиха да мачкат съперника си и след първата десетка имаха категорична преднина от 26-13.

Във втората четвърт играчите на Левски затегнаха много здраво своята защита и това доведе до намаляване на резултата на 23-30 и 4,28 минути преди почивката Сашо Везенков ползва прекъсване. След таймаута Лукойл се поокопити и успя да вдигне разликата на десетина точки, а първото полувреме завърши при 40-31 в полза на „студентите“.

Третата част започна с кошове на Пантич и Маринович, които стопиха пасива на „сините“ на пет точки – 35-40. Тази разлика се запази почти в цялата трета четвърт. Секунди преди края Маринович вкара чудесна тройка за 49-54, но Аврамов бе точен за гостите и доведе нещата до 56-49 преди финалните десет минути.

За 90 секунди Костов вкара две поредни тройки и намали изоставането на Левски на само един пункт – 55-56. Лукойл отново дръпна с пет точки в следващите две минути, но точни далечни стрелби на Златин Георгиев и Костов изравниха резултата на 61-61, а до края оставаха само пет минути. Последваха много силна игра на Маринович за домакините и Веселинов за гостите, който не изпускаше от наказателната линия. 30 секунди преди финалната сирена Веселинов отново вкара на два пъти за 74-73, но Върбанов бе точен в ответното нападение и даде аванс от 75-74 на столичани. Хийт пропусна при следващата атака на „студентите“, след което Върбанов бе фаулиран от Попович при 1,9 секунди и въпреки че бе неточен от линията, Левски стигна до успеха.

Марко Маринович вкара 22 точки, подаде 9 асистенции и овладя 5 борби за победата. Чавдар Костов се включи с 19 точки, включително три решителни тройки през последната част.

За Лукойл над всички се отличи Веселин Веселинов с 16 точки и 6 борби (14/14) от наказателната линия. 14 точки и 11 борби добави Даръл Уоткинс, а 12 вкара Боян Попович.