България с изненадваща домакинска загуба от Румъния

Публикувано в: Баскетбол, България
21:51, 10 авг 2013, Автор: , Преглеждания:68
България - Румъния

снимка: BGbasket.com

Мъжкият национален отбор на България загуби драматично домакинството си на Румъния в мач с много обрати и нерви в зала „Конгресна” във Варна. Отборът ни изоставаше с 20 точки на почивката, които стопи за 16 минути, но след това загуби в последните секунди с резултат 74-77. Това е първата загуба за тима ни в квалификациите за Евробаскет 2015. Те имат още един мач като гости на Исландия и победа ще им осигури първата позиция и продължаване към полуфиналите, съобщава BGbasket.com.

Националите ни започнаха мача по-добре и водеха през първите пет минути от него. Румънците обаче се държаха близо до тях и поведоха, като след една част имаха преднина от точка – 20-19. В началото на втория период националите ни позволиха на румънците да се разиграят и гостите записаха серия от 15-2. В комбинация с успешните атаки на Румъния, националите ни играеха бавно и трудно в нападение, с много грешки. Това доведе до увеличаване на разликата до 20 точки, а резултатът в частта бе 24-5 за румънците. На почивката гостите водеха с 44-24.

След почивката националите ни започнаха да топят разликата, благодарение най-вече на Иван Лилов, който бе под пара с 12 точки през третата част. Националите ни доминираха след почивката и бързо топяха разликата, като след 30 минути тя вече беше 9 точки при резултат 51-60. След няколко успешни атаки на домакините в началото на последните 10 минути разликата беше намалена само на 5 точки при 57-62 и точно 6 минути до края. Българите продължаваха да бележат, свеждайки изоставането си само до 2 точки, а при 4 минути и половина до края заличиха изцяло дефицита си и всичко започна отначало при 64-64. Румъния записа серия от 7-1 и поведе със 76-70 при минута до края. Тогава Бранко Миркович вкара тройка, но гостите задържаха топката много дълго, след като имаха цели 24 секунди и взеха борба в нападение. В оставащите 17 секунди националите ни не успяха да стигнат до обрат.

Добрата успеваемост на Румъния изведе отбора до победа – той имаше 9/18 опита от тройката срещу 6/27 на националите ни, както и 56% успеваемост общо от игра срещу 42%. Отборите бяха равностойни в борбата под коша.

За България Бранко Миркович завърши с 26 точки и 5 асистенции, а 18 вкара Иван Лилов. За румънците 23 точки наниза Андрей Мандаке, а с 21 и 8 борби се включи Михай Силвашан.