ИСТОРИЧЕСКО!!! Григор Димитров спечели първа титла в АТП след уникален обрат!

Публикувано в: ATP, БГ Тенис, Избрано, Тенис
18:23, 20 окт 2013, Автор: , Преглеждания:379

Григор Димитров

Григор Димитров спечели историческа първа титла в Мъжкия тур, след като на финала в шведската столица Стокхолм надигра световния номер 3 Давид Ферер с 2-6; 6-3; 6-4 след повече от два часа игра. По този начин Гришо се превърна в първия българин, който печели титла в АТП и в понеделник се очаква да запише ново рекордно класиране в кариерата си, изкачвайки се до номер 22.

Срещата започна с изключително оспорван осемминутен гейм, в който българинът отрази четири брейкточки и взе подаването си. При втория си сервисгейм Гришо поведе с 40-0, но допусна няколко грешки и испанецът получи нов шанс за пробив, отразен с бомбен ас. Първата ни ракета, обаче, допусна нови два пропуска и първият поставен проби при шестата си възможност, повеждайки с 2-1.

В следващия гейм Димитров получи три точки за ребрейк, но Ферер изравни за 40-40. Ибериецът сбърка при следващото разиграване, след което отново стреля в аут и хасковлията върна пробива, изравнявайки за 2-2. Веднага след това, обаче, българинът загуби подаването си на нула, след което се стигна до нов маратонски гейм. Ферер спаси два брейкпойнта и измъкна сервиса си, дърпайки с 4-2. До края испанецът не загуби дори и гейм и спечели сета с 6-2.

Втората част започна по-добре за първата ни ракета, която дори имаше шанс за пробив в четвъртия гейм, но световният номер 3 направи ас от втори сервис и успя да измъкне подаването си – 2-2. Григор продължи да бъде много солиден при сервисите и изчака удобен момент за пробив, който дойде в осмия гейм и позволи на Димитров да дръпне с 5-3. Гришо взе на нула гейма, в който сервираше за сета и спечели частта с 6-3.

Третият сет тръгна доста трудно за хасковлията, който в четвъртия и шестия гейм трябваше да спасява точки за пробив, за да достигне до равенство 3-3. Стигна се до прословутия седми гейм, в който Ферер отрази един брейкбол на съперника си, но при втория испанецът се провали, правейки двойна грешка. Първата ни ракета затвърди веднага пробива си и дръпна с 5-3, след което световният номер 3 намали на 4-5. В десетия гейм Димитров сервираше за трофея в Стокхолм и не трепна, стигайки до успеха след 6-4.

Тази първа титла донесе на Гришо чек за 95,700 евро, както и 250 точки за АТР ранглистата, с които в понеделник ще подобри рекордното си класиране, изкачвайки се до №22 в света. Освен това Димитров е първият българин, който печели титла в Мъжкия тур.