Димитър Бербатов се оказа в отбрана компания на все още действащи играчи с над 300 гола в професионалния футбол.
Нападателят влезе в елитния “Клуб 300” през този сезон, въпреки че всяка статистика за точния брой голове на Берба е с малки въпросителни и разлика от плюс-минус поне 2 попадения, пише вестник „Труд“.
Но при всички положения Бербатов има 307 гола. Или 309, защото по един за “Манчестър Юнайтед” и “Байер” са под въпрос.
В това число не са включени и 6 попадения за “Байер II” – аматьорското подразделение на тима от Леверкузен, където се обиграват младите таланти. Тимът играе в регионалната лига и попаденията не са в професионалния футбол. И съответно не се смятат в такава класация.
С впечатляващите 307 точни удара голмайстор №1 на националния тим на България е не само в елитна компания на малцина действащи нападатели.
Бербатов е и сред първите по голове в 5-те елитни първенства на Европа – Англия, Испания, Италия, Германия и Франция.
Пред българската звезда от действащите голеадори със сигурност са Кристиано Роналдо (413 гола), Лионел Меси (387), Златан Ибрахимович (357) и Давид Виля (351). Но при всички тях, както и около още няколко големи голови машини витаят въпросителни за попадения в неофициални мачове, сбъркани детайли в статистиките и т.н.
В света има куп фамозни голаджии, за които не се знае точната сметка на попаденията. Но над 300 пъти със сигурност са вкарали Тиери Анри и Раул от действащите асове.
Световната асоциация за статистика брои като №1 в головата йерархия на футбола Йожеф Бицан (Австрия) с 805 (+) гола. И при него, както и при следващите го Ромарио, Пеле, Ференц Пушкаш има неяснота в сметките. Кои голове са вкарани в официални мачове, кои в градски, регионални и щатски първенства…
33-годишният Бербатов тръгна за големия футбол с важни попадения за ЦСКА срещу “Миньор” (Перник) и “Левски” (Кюстендил), допринесли за спечелването на Купата на България през 1999 г.
Попадение №300 би трябвало да е дошло на 24 септември м.г. във вратата на “Евертън” с екипа на “Фулъм”. Пак за купа – тази на Лигата, и пак победно – за 2:1.
През тези вече 15 сезона от дебюта на Бербатов (3 март 1999 г.) най-много срещу него са пострадали “Блекбърн” – 9 пъти, “Уигън” – 8, “Щутгарт”, “Шалке” и “Фулъм”, на които е вкарал по 5 гола.
От попаденията на Бербатов 170 са дошли в шампионатни мачове. За ЦСКА е вкарал 26 пъти в “А” група, има и 7 гола в евротурнирите. Най-резултатен е в Бундеслигата с “Байер”, където наниза 69 шампионатни попадения в 6 сезона.
За “Манчестър Юнайтед” има 48, за “Тотнъм” е вкарал 27, за “Фулъм” – 19, а сега в “Монако” тръгна с 2 гола в първите си 3 мача като титуляр в първенството.
Бербатов със сигурност е номер едно за новия век сред българските нападатели, а и в историята пред него остават само двама от великите.
Христо Стоичков и тук е №1 с 350 гола в изключителната му кариера за клубни и национален тим. Втори остава Петър Жеков (326 попадения).
И двамата имат “Златна обувка” на Европа. Бербатов за жалост не стигна до нея, но пък има такава във Висшата лига на Англия за 2010-а, когато завърши с 20 гола.
И аз прочетох статията в „Труд“. Добронамереност, но далеч от точността. Примерно цитираният брой голове е само в първенствата на съответните страни. А купите, европейските клубни турнири? Ако е вкарал на аматьори, това прави гола невалиден? Едва ли!
Време някой да напарви точна статистика. А някой истински фен или някоя медия да съставят сборни клипове с всички голове на Бербатов за всеки от големите европейски клубове (не само за Юнайтед) и националния отбор.