С две спорни дузпи Барселона обърна Реал на „Бернабеу“

Публикувано в: Избрано, Испания, Футбол Свят
00:00, 24 мар 2014, Автор: , Преглеждания:86

Барселона победи Реал

Отборът на Барселона спечели голямото дерби на испанския футбол, след като се наложи с 4-3 над Реал Мадрид насред „Сантяго Бернабеу“ в скандален мач от 29-ия кръг на Примера дивисион. През първото полувреме двата тима си размениха по два гола чрез Карим Бензема за домакините и Андрес Иниеста и Лионел Меси за гостите, а след почивката Кристиано Роналдо даде преднина на „белия балет“ от измислена дузпа, след което реферът Ундяно Майенко даде два още по-спорни наказателни удара за каталунците, реализирани от Меси.

Срещата започна мечтано за каталунците, които поведоха още в седмата минута. Лионел Меси пусна много тънък пас вляво към Андрес Иниеста, а халфът навлезе в пеналта и с бомбен изстрел не остави шанс на Диего Лопес – 1-0. Шест по-късно домакините пропуснаха страхотен шанс за изравняване. Анхел ди Мария проби по левия фланг и от аутлинията върна назад към Карим Бензема, но французинът шутира над вратата от десетина метра. В 15-ата минута шампионите имаха възможност за втори гол, но Меси от чиста позиция стреля покрай лявата греда.

Пет по-късно „белият балет“ възстанови статуквото, след като ди Мария бе намерен по левия фланг и центрира по най-добрия начин в наказателното поле, където Бензема засече с глава – 1-1. В 24-ата минута ди Мария отново се подигра с Дани Алвеш вляво и центрира към Бензема, а Масчерано увисна, което позволи на французина да овладее с коляно и с шут от въздуха да донесе обрат на домакините – 2-1. Само 120 секунди след това Бензема получи нов страхотен пас от ди Мария, финтира съперников бранител и стреля технично, но Пике изби пред голлинията.

Три минути преди почивката Барса успя да изравни с известна доза шанс. Меси подаде към Неймар в наказателното поле, но топката бе избита от краката на бразилеца и попадна обратно в аржентинеца и „Бълхата“ се разписа с мощен изстрел от десетина метра. След попадението Пепе и Фабрегас се спречкаха и получиха жълти картони. В добавеното време Бензема бе много близо до хеттрик, след като стреля с глава след центриране на Карвахал, но кълбото мина на метър от левия стълб на Валдес.

Седем минути след почивката Бейл направи чудесен самостоятелен рейд, след което пусна прекрасен пас към Бензема, който се намираше в засада, но такава не бе маркирана и французинът стреля незабавно, но Валдес отрази. В 54-ата реферът Ундяно Майенко даде доста спорна дузпа за Реал, след като Роналдо бе препънат от Дани Алвеш на границата на пеналта, но арбитърът прецени, че нарушението е в наказателното поле. Кристиано бе точен от бялата точка и върна аванса на мадридчани – 3-2.

След тази ситуация Майенко тръгна да компенсира грешката си и в 65-ата минута даде нова спорна дузпа, този път за Барселона. Неймар бе изведен отдясно, а страничният рефер проспа засадата, след което бразилецът навлезе в пеналта и бе докоснат в рамото от Серхио Рамос. Неймар веднага показа добри артистични умения и се строполи на земята, а съдията показа наказателен удар и даде червен картон на защитника. Меси стреля точно от 11-те метра и доведе нещата до 3-3.

В 74-ата минута Дани Алвеш можеше да вкара изключително красив гол с изстрел от двайсетина метра, но кълбото нацели страничната греда. Десет по-късно бе най-скандалното положение в мача, в което Иниеста се опита да се гмурне между двама бранители на Реал, но падна на земята, а Майенко шокира всички, давайки нова дузпа на каталунците. Специалистът в наказателните удари Лео Меси не пропусна отново и вкара за крайното 4-3.

След това поражение Реал Мадрид се срина на второ място в класирането със 70 точки, с колкото е и лидерът Атлетико Мадрид, но „дюшекчиите“ имат предимство в директните мачове. Барселона е на трета позиция с 69 пункта.