Русия на колене! Девойките на България се класираха за Евро 2014!

Публикувано в: Волейбол, Избрано
20:53, 26 апр 2014, Автор: , Преглеждания:1 907

България девойки

Българският национален отбор за девойки старша възраст се класира за Евро 2014, след като записа трета поредна победа в квалификациите. „Лъвиците“ надиграха с 3-1 (21-25; 28-26; 25-23; 28-26) гейма тима на Русия в последния си мач от група Д, игран в зала „Арена Самоков“ и по този начин стигнаха до първенството на Стария континент в Естония и Финландия.

Срещата започна с леко предимство за гостенките и момичетата от Сборния тим успяха да дръпнат с 16-10 при второто техническо. Този аванс се оказа достатъчен за тях и те спечелиха първата част с 25-21.

След първата пауза на втория гейм волейболистките на Петър Дочев избухнаха за няколко минути и успяха да си осигурят аванс от 14-5. Постепенно, обаче, рускините започнаха да топят изоставането си и в крайна сметка дори имаха геймбол, който бе отразен. Нашите девойки показаха по-здрави нерви и стигнаха до изключително важна победа в гейма с 28-26.

В началото на третата част България имаше минимално предимство и излезе напред с 8-6 след което успя да увеличи аванса си до 15-12. До края домакините, бурно подкрепяни от феновете в Самоков, задържаха своята преднина и взеха гейма с 25-23.

Четвъртата част тръгна още по-добре за „лъвиците“, които дръпнаха с 8-4 при първото техническо. След него „трикольорките“ продължиха да водят до 11-8, след което Русия успя не само да изравни, но дори и да поведе с 16-13 при втората почивка. Момичетата на Петър Дочев намалиха пасива си на две точки, а при 21-23 направиха серия от три пункта и достигнаха до мачбол. Той бе пропилян, след което нашите отразиха геймбол и изпуснаха още един мачпойнт, за да дойде финалната точка в двубоя и победа с 3-1 гейма след 28-26.

26 точки за България записа капитана на тима Гергана Димитрова (2 блокади, 50 % в нападение), а Мирослава Паскова добави 23 (1 ас, 3 блокади, 44 % в атака).

По този начин „лъвиците“ взеха визи за Евро 2014, завършвайки на първо място в групата с актив от девет точки след три поредни победи, докато Русия ще трябва да играе допълнителни квалификации, след като приключи втори с шест пункта.