Левски се добра до пети мач, Чалмърс пречупи Балкан в края

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
20:18, 16 май 2014, Автор: , Преглеждания:63

Левски победи Балкан

Отборът на Левски се добра до пети мач в полуфиналния плейоф срещу Балкан, след като записа драматична победа с 88-84 в четвъртия двубой между двата тима, игран в зала „Универсиада“ в София. Решителният пети сблъсък ще се играе на 19 май в „Арена Ботевград“.

Срещата започна ужасно за гостите от Ботевград, след като още в първите секунди звездата на тима Иван Лилов изкълчи глезен. Домакините се възползваха от смута в редиците на съперника си и успяха набързо да поведат с 11-0. Гостите, обаче, се събудиха и дори успяха да поведат в резултата в края след тройка на Мартин Маринов. Първата част, обаче, приключи с точна далечна стрелба със сирената на Брендън Хийт и Левски бе напред с 22-19.

„Сините“ успяха да натрупат преднина от над 10 точки през втората четвърт, но отново не успяха да задържат аванса си. С тройка на Тенчо Тенчев резултатът бе намален на седем пункта, а Станимир Маринов открадна топката и заби няколко секунди преди почивката. Домакините все пак приключиха позитивно първото полувреме след кош със сирената на Майк Уилкинсън за 51-44.

За три минути и половина след почивката Балкан успя да изравни резултата на 51-51, след като Мартин Маринов вкара тройка, което принуди Тити Папазов да иска прекъсване. С две тройки на Петер Седмак гостите успяха да дръпнат със седем точки – 65-58, а Папазов взе още един таймаут. Той, обаче, не даде резултат и Станимир Маринов реализира за 67-58. Тройка на Тенчев и два успешни наказателни удара увеличиха предимството на тима от Ботевград на 72-60. С точна стрелба, гарнирана с фаул Павел Маринов докара нещата до 75-62 преди последната част.

Във финалната четвърт домакините започнаха много силно и след чудесна игра на Джумейн Джоунс и Брендън Хийт намалиха пасива си до осем пункта – 74-82. Александър Тодоров не се поколеба и взе почивка. Левски продължи с възхода си и след тройка на Хийт разликата падна на три точки – 79-82 и наставникът на гостите взе втори таймаут. Последва добавка на Захариев и тройка на Чалмърс за аванс от 84-82 в полза на „сините“. Седмак реализира на два пъти от наказателната линия за 84-84, след което Чалмърс вкара 5,4 секунди преди края, давайки предимство на тима си от 86-84. След това Павел Маринов пропусна в нападение, а Чалмърс бе точен на два пъти от фаул за крайното 88-84.

Лайънъл Чалмърс бе най-резултатен за победителите с 28 точки, като добави и 8 борби и 6 асистенции. Брендън Хийт добави 17 точки, а силно с 15 и 9 борби се включи Николай Върбанов.

За гостите по 19 точки отбелязаха Станимир Маринов и Ноа Далман, а с 13 и 8 борби е Павел Маринов.