Левски изравни серията за златото след драма в „Арена Самоков“

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
20:02, 26 май 2014, Автор: , Преглеждания:91

Левски

Отборът на Левски изравни финалната серия в Националната баскетболна лига срещу Лукойл Академик на 1-1 победи, след като се наложи със 76-75 като гост в „Арена Самоков“ в мач номер 2 от битката за златото.

Срещата започна с леко предимство на домакините, но след средата на първата част гостите успяха да дръпнат с 22-14 след тройка на Чалмърс и четири поредни коша на Уилкинсън (два от които от наказателната линия). Уийдън изригна с две точни далечни стрелби за „студентите“, а за „сините“ Чалмърс също бе точен от дистанция, за да докара нещата до 25-21 след първите десет минути.

Втората четвърт започна по-силно за шампионите, които направиха обрат, благодарение на силната игра на Вергинис. Именно гръцкият баскетболист забоде тройка в коша на Левски за 43-38, след което Лалич увеличи аванса на домакините на седем пункта – 45-38. Иванов наниза тройка, а Хийт бе точен от средна дистанция за 43-45. Все пак, Веселинов реализира много важна далечна стрелба за 48-43 на почивката.

Левски изравни много бързо резултата за 48-48, след което дори дръпна с четири точки, което накара Сашо Везенков да иска прекъсване. Костов и Тъкър бяха точни и за пореден път се стигна до равенство 58-58 – 100 секунди преди края на третата част. Захариев и Тъкър размениха по кош за двата тима, а в края Иванов бе точен веднъж от линията за 61-60 в полза на гостите.

До средата на финалната четвърт шампионите съумяха да поведат в резултата с три точки, след което Чавдар Костов закова тройка за 72-66 4,30 минути преди края и принуди Тити Папазов да иска таймаут. Разликата бе смъкната на два пункта – 73-75, след хубав пробив на Захариев и Везенков също ползва прекъсване. Уийдън получи неспортменски фаул за нарушение срещу Захариев, който реализира само веднъж от линията. При последвалата атака Чалмърс се разписа от краче за 76-75, а до края оставаха само 3,9 секунди. Уийдън пропусна своя шанс при финалното нападение на Лукойл и Левски спечели със 76-75.

Лайнъл Чалмърс бе над всички за победителите с 25 точки, а Джумейн Джоунс добави 14 и хвана 15 борби, а Майк Уилкинсън се отчете с 16 пункта.

За домакините Аландо Тъкър бе най-резултатен с 16 точки, а още 15 добави Антъни Уийдън.

Финал номер 3 ще се играе на 29 май в зала „Универсиада“ в София.

Лукойл – Димитрис Вергинис 9, Божидар Аврамов 8, Антъни Уийдън 15, Юре Лалич 11, Аландо Тъкър 16 (Марк Килингсуърт 2, Веселин Веселинов 7, Чавдар Костов 7)

Левски – Брендън Хийт 8, Лайнъл Чалмърс 25, Джумейн Джоунс 14, Николай Върбанов, Христо Захариев 10 (Майк Уилкинсън 16, Димитър Ангелов, Павел Иванов 3)