Лукойл нокаутира Левски във финал номер 3 и е на победа от нова титла

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
20:00, 29 май 2014, Автор: , Преглеждания:76

Лукойл-Академик

Отборът на Лукойл-Академик отново поведе в битката за титлата в НБЛ, след като надделя със 106-99 като гост на Левски в зала „Универсиада“ в мач номер 3 от спора за златото.

Срещата започна с леко надмощие на гостите, които до средата на първата част успяха да дръпнат с 16-9 след два поредни коша на Димитрис Вергинис. Последва таймаут за Тити Папазов, след който „сините“ направиха бърз обрат, благодарение на Брендън Хийт и Лайнъл Чалмърс. В крайна сметка първата четвърт приключи при 27-25 в полза на домакините.

Втората част започна силно за Лукойл и за пет минути шампионите успяха да си осигурят аванс от 10 точки – 51-41 след отлични изяви в нападение на Аландо Тъкър. Папазов поиска почивка, след което Чалмърс и Захариев вкараха тройки, а Джоунс се възползва от асистенция на Хийт за 39-43. Сашо Везенков реагира бързо и ползва таймаут. Почивката даде криле на гостите и те съумяха да натрупат добра преднина от девет пункта. При последната си атака Павел Иванов бе точен за Левски след хубав пробив и оформи крайния резултат след първото полувреме – 53-46 за Лукойл.

В началото на третата част Хийт се развихри и вкара седем поредни точки за домакините, но въпреки това до обрат не се стигна. Постепенно гостите отново върнаха преднината си, а след кош на Уийдън разликата скочи на осем пункта – 74-66. По този начин 3,11 преди края Папазов взе таймаут. До промяна, обаче, не се стигна и шампионите дори увеличиха аванса си на 10 точки след няколко чудесни стрелби на Уийдън – 81-71 преди финалните 10 минути.

Уийдън закова тройка в началото на последната част, но след това Левски успя да намали пасива си на девет пункта – 75-84, което принуди Везенков да иска почивка. Последваха точни стрелби на американците Хийт, Джоунс и Уилкинсън и резултатът стана 81-84. Уийдън все пак спря серията на съперника с изстрел от средна дистанция. След феноменална игра на Хийт домакините успяха да направят обрат за 92-91. Стигна се до равенство 95-95, след което Янев и Аварамов дадоха преднина от 100-97 за Лукойл. Килингсуърт бе точен за 102-97, след което Хийт реализира на два пъти от наказателната линия, но Янев реши нещата с нов кош – 104-99. Килингсурт сложи точка на спора с мощна забивка две секунди преди края за 106-99.

Антъни Уийдън и Марко Килингсуърт бяха най-резултатни за Лукойл с по 19 точки. Аландо Тъкър записа 16, а Юре Лалич и Александър Янев вкараха по 15.

За домакините невероятен мач изигра Брендън Хийт, който се отличи с 39 точки, осем асистенции и четири борби. Лайнъл Чалмърс също бе на висота с 24 пункта, докато останалите баскетболисти в синьо разочароваха с играта си.

Следващият финален мач е отново в зала „Универсиада” и ще се играе в събота, а ако се стигне до пети, той ще бъде в Самоков и с чуждестранни съдии.

Левски – Брендън Хийт 39, Лайнъл Чалмърс 24, Джумейн Джоунс 12, Николай Върбанов, Христо Захариев 6 (Майк Уилкинсън 8, Димитър Ангелов 2, Павел Иванов 8, Стефан Георгиев)

Лукойл – Димитрис Вергинис 9, Божидар Аврамов 13, Антъни Уийдън 19, Юре Лалич 15, Аландо Тъкър 16 (Марко Килингсуърт 19, Николай Грозев, Крис Минков, Александър Янев 15, Веселин Веселинов)