Коста Рика шокира Уругвай след страхотно второ полувреме

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят
23:56, 14 юни 2014, Автор: , Преглеждания:62

Джоел Кямбъл

Отборът на Коста Рика хвърли първата голяма бомба на Мондиал 2014, след като надигра с 3-1 четвъртия от ЮАР 2010 Уругвай в първия мач от група Д, игран на „Ещадио Кащелао“. Възпитаниците на Оскар Табарес, които бяха без Луис Суарес, поведоха с попадение на Единсон Кавани през първата част, но Джоел Кямбъл, Оскар Дуарте и Маркос Уреня донесоха пълен обрат на „Лос Тикос“ след почивката.

Срещата очаквано започна с натиск на „селесте“, но в първите 20 минути Кейлор Навас не бе затруднен от атомното нападение на „урусите“. В средата на първото полувреме реферът Феликс Брих даде дузпа за символичните домакини, след като Жуниор Диас събори Диего Луганов в наказателното поле. Единсон Кавани бе точен от бялата точка и даде преднина на Уругвай – 1-0.

Карибският тим отговори с бомбен изстрел на Джоел Кямбъл, но кълбото профуча на сантиметри от лявата греда на Муслера. В 43-ата минута стражът на „селесте“ увисна при центриране от корнер, но Борхес и Гонсалес се разминаха с топката. Секунди след това Форлан шутира неточно, но се получи рикошет, който за малко да доведе до второ попадение. Навас, обаче, реагира светкавично и изби в ъглов удар.

След почивката Коста Рика шокира всичко, правейки пълен обрат. Наченките за него дойдоха още в 50-ата минута, в която Дуарте засече с глава центриране от фаул, но Муслера отрази удара. В 54-ата паритетът бе възстановен, след като най-добрият в редиците на „Лос Тикос“ – Джоел Кямбъл, завърши чудесна атака на своя тим, вкарвайки с мощен удар от 12 метра. Само три по-късно Боланьос центрира от фаул, а Дуарте този път поправи мерника си и с хубав плонж матира Муслера – 2-1. При тази ситуация, обаче, останаха съмнения за засада.

В 64-ата минута Кямбъл отправи снаряд към вратата на „урусите“, но кълбото премина на няколко сантиметра от горния ляв ъгъл на Муслера. В 71-ата Кавани бе близо до равенството след опасен удар с глава, но Навас отново спаси. Шест минути преди края на мача Коста Рика реши всичко, след като Кямбъл даде прекрасен извеждащ пас към резервата Уреня, който с много елегантен изстрел преодоля Муслера за 3-1. В добавеното време Макси Перейра получи директен червен картон за грубо нарушение срещу Кямбъл.

След този успех, изненадващо или не, „Лос Тикос“ поведоха в класирането с три точки, а Уругвай са без актив. В 01:00 часа Англия и Италия излизат един срещу друг във втория мач от групата.

Уругвай – Муслера, М.Перейра, Лугано, Годин, Касерес, Гаргано (60 А.Гонсалес), Аревало, Стуани, Родригес (76 Ернандес), Форлан (60 Лодейро), Кавани

Коста Рика – Навас, Гамбоа, Дуарте, Гонсалес, Уманя, Диас, Борхес, Техеда (75 Куберо), Руис (83 Уреня), Боланьос (89 Барантес), Кямбъл

Главен рефер: Феликс Брих (Германия)
Помощници: Марк Борш (Германия) и Щефан Луп (Германия)
Жълти картони: Лугано, Гаргано, Касерес (Уругвай)
Червен картон: М.Перейра (Уругвай) 90
Голмайстори: 1-0 Кавани 24 дузпа; 1-1 Кямбъл 54; 1-2 Дуарте 57; 1-3 Уреня 84