Холандия си отмъсти на Испания след здрав бой на „Арена Фонте Нова“

Публикувано в: Избрано, Испания, Мондиал 2014, Футбол Свят, Холандия
00:00, 14 юни 2014, Автор: , Преглеждания:98

Холандия смачка Испания с 5-1

Отборът на Холандия взе своеобразен реванш от Испания за загубения финал на Световното в ЮАР преди четири години, след като смачка „ла фурия роха“ с 5-1 на старта на Мондиал 2014 в среща от група Б, играна на „Арена Фонте Нова“. Чаби Алонсо даде аванс на иберийците с гол от дузпа в 27-ата минута, но Робин Ван Перси и Ариен Робен вкараха по два гола за тима на Луис Ван Гаал, а още едно попадение добави Стефан де Фрай.

Срещата започна с изключително добър шанс за гол за „лалетата“, след като в осмата минута Уесли Снайдер се озова сам срещу Икер Касияс. Халфът на Галатасарай опита техничен удар, но стражът на „ла фурия“ реагира добре и изби топката. В 26-ата минута шампионите получиха дузпа след добро „изпълнение“ на Диего Коща. Нападателят на Атлетико Мадрид получи топката в пеналта, успя да финтира Де Фрай, след което падна доста артистично след съприкосновение с бранителя. Никола Рицоли посочи бялата точка, а Чаби Алонсо бе прецизен и реализира за 1-0.

В 43-ата минута Андрес Иниеста даде гениален пас по земя към Давид Силва, който излезе очи в очи срещу Силесен, но се опита да го прехвърли, а младият страж на Ниската земя показа завиден рефлекс и изби в корнер. Секунди по-късно Холандия успя да възстанови статуквото след феноменален гол на Робин Ван Перси. Дейли Блинд даде чудесен далечен пас към „деветката“, който направи плонж и с удар с глава препарира Касияс – 1-1.

Пет минути след почивката  Силесен отново се отличи с добро спасяване, отразявайки изстрел на Иниеста. В 53-ата „оранжевите“ направиха пълен обрат, след като Блинд се отчете с още една страхотна асистенция, намирайки Робен в наказателното поле. Звездата на Байерн си спря кълбото, след което финтира Пике и от 10 метра разстреля Касияс – 2-1. Малко след това Диего Коща удари с глава Бруно Мартинс-Инди, но Рицоли остана безмълвен и не изгони нападателя. В 60-ата Робен проби сам през центъра, подаде към Янмаат, който продължи за Ван Перси, а РВП отправи истински снаряд от 13 метра, но кълбото попадна в напречната греда. При тази ситуация страничният рефер направи грешка, след като не видя очевидната засада на нападателя.

В 64-ата минута „лалетата“ успяха да доведат нещата до 3-1, след като Де Фрай засече центриране на Снайдер от фаул. Никола Рицоли, обаче, допусна грешка, тъй като не отсъди фаул на Ван Перси срещу вратаря Касияс. В 72-ата Касияс се отчете със страхотен гаф, подарявайки топката на Ван Перси, който отбеляза на празна врата за 4-1. Осем по-късно Робен се подигра с цялата защита на Испания след страхотен рейд, след което премина и през Касияс и с изстрел от 10 метра реализира за 5-1!

В оставащите 10 минутки момчетата на Луис Ван Гаал продължиха тотално да мачкат световния шампион, но Касияс се отличи с няколко блестящи спасявания след шутове на Снайдер и Робен. В добавеното време Фернандо Торес показа, че се намира в уникално слаба форма, след като пропусна сам срещу вратата, позволявайки на Фелтман да избие кълбото от краката му.

След този успех Холандия поведе в класирането в група Б с три точки и по този начин ще има предимство да се размине с домакина Бразилия, ако, разбира се, запази лидерството си в подреждането. Испания е на дъното с нулев актив. В 01:00 часа Чили и Австралия излизат един срещу друг във втория сблъсък от групата.

Испания – Касияс, Аспиликуета, Пике, Рамос, Алба, Шави, Алонсо (63 Педро), Бускетс, Силва (78 Фабрегас), Иниеста, Коща (63 Торес)

Холандия – Силесен, Де Фрай (77 Фелтман), Мартинс Инди, Флаар, Блинд, Де Гузман (62 Вайндалдуум), Янмаат, Де Йонг, Снайдер, Робен, Ван Перси (79 Ленс)

Главен съдия: Никола Рицоли (Италия)
Помощници: Ренато Фаверани (Италия) и Андреа Стефани (Италия)
Жълти картони: Касияс (Испания); Де Гузман; Де Фрай; Ван Перси (Холандия)
Голмайстори: 1-0 Алонсо 27 дузпа; 1-1 Ван Перси 44; 1-2 Робен 53; 1-3 Де Фрай 64; 1-4 Ван Перси 72; 1-5 Робен 80