Италия удари Англия на „Арена Амазония“

Публикувано в: Англия, Избрано, Италия, Мондиал 2014, Футбол Свят
02:57, 15 юни 2014, Автор: , Преглеждания:102

Клаудио Маркизио

Отборът на Италия започна с победа Мондиал 2014, след като в дербито на група Д се наложи с 2-1 над Англия на „Арена Амазония“. Клаудио Маркизио даде аванс на „скуадрата“ в 35-ата минута, но Даниел Стъридж изравни две по-късно. Марио Балотели донесе успеха на „адзурите“ с попадение в 50-ата минута.

Островитяните започнаха вихрено мача и още в четвъртата минута Райън Стърлинг нанесе много опасен изстрел, но топката се оплете във външната страна на мрежата. Секунди след това Джордан Хендерсън също се отчете с мощна тупалка, но Салваторе Сиригу внимаваше и боксира кълбото. “Адзурите“ отговориха с много силен шут на Антонио Кандрева от 30 метра в средата на първата част, но Джо Харт изби.

В 35-ата минута „скуадрата“ успя да поведе след заучено положение. Марко Верати изпълни корнер по земя към дъгата на наказателното поле, където Андреа Пирло пропусна топката и тя стигна до Клаудио Маркизио. Халфът на Юве овладя и с много точен изстрел намери долния десен ъгъл на Харт – 1-0.

Радостта на италианците трая точно две минути, след като в 37-ата Уейн Рууни центрира брилянтно от левия фланг и Даниел Стъридж се разписа от няколко метра за 1-1 след грешка на Палета. В добавеното време Марио Балотели бе близо до гениален гол, след като прехвърли Харт от нищожен ъгъл, но Фил Ягиелка изчисти от самата голлиния. Секунди след това Пирло даде чудесно подаване към Кандрева, който отправи удар от девет метра, но топката попадна в десния стълб.

Малко след почивката Дани Стъридж шутира много силно от двайсетина метра, но стражът на „адзурите“ отново показа класа. В 50-ата минута момчетата на Чезаре Прандели върнаха преднината си, след като Кандрева центрира от дясно към Балотели на задната греда и Супер Марио се разписа с удар с глава за 2-1.

В 62-ата минута Рууни получи чудесен пас в пеналта, но от 10 метра шутира покрай страничната греда. 120 секунди по-късно Англия организира чудесна контра, при която резервата Рос Баркли бе намерен вляво и опита нисък диагонален изстрел, но Сиригу отрази. В 77-ата минута Бейнс изпълни хубав фаул, но вратарят на Италия за пореден път изби. До края „адузрите“ задържаха с лекота преднината си, а в последните секунди Пирло дори можеше да вкара трети гол с шедьовър от фаул, но топката разтресе напречната греда.

След този успех Италия е на второ място в класирането с три точки, с колкото е и Коста Рика. Англия и Уругвай са без актив и във втория кръг ще излязат един срещу друг в битка на „живот и смърт“.

Англия: Харт; Джонсън, Кейхил, Ягиелка, Бейнс, Джерард, Хендерсън (73 Уилшър); Стърлинг, Рууни, Уелбек (61 Баркли); Стъридж (79 Лалана)

Италия: Сиригу; Дармиан, Палета, Бардзали, Киелини; Де Роси, Верати (57 Мота), Пирло, Маркизио: Кандрева (79 Пароло); Балотели (73 Имобиле)

Главен рефер: Бьорн Куйперс (Холандия)
Помощници: Зандер ван Рьокел (Холандия) и Ервин Зейнстра (Холандия)
Жълти картони: Стърлинг (Англия)
Голмайстори: 0-1 Маркизио 35; 1-1 Стъридж 35; 1-2 Балотели 50