Испания на колене, Чили детронира световния шампион

Публикувано в: Избрано, Испания, Мондиал 2014, Футбол Свят
23:56, 18 юни 2014, Автор: , Преглеждания:78

Чили победи Испания

Отборът на Чили детронира световния шампион Испания, след като надигра тима на Висенте дел Боске с 2-0 на легендарния стадион „Маракана“ в дербито на група Б. По този начин „ла фурия роха“ абдикира от трона си само след два мача на Мондиал 2014, след като се закотви на дъното с нулев актив.

Срещата започна много силно за момчетата на Хорхе Сампаоли, които имаха шанс да поведат още в първата минута, но Едуардо Варгас се засуети в пеналта и не успя да стреля. Във втората Гонсало Хара засече с глава центриране от корнер, но на сантиметри от целта. В 15-ата минута и иберийците стигнаха до положение пред Браво след страхотно меле, но стражът успя да спаси шут на Алонсо от непосредствена близост.

Пет по-късно южноамериканците организираха страхотна атака по десния фланг, Артуро Видал и Алексис Санчес разиграха добре, а Едуардо Варгас получи топката на брилянтна позиция, задържа я и я насочи в мрежата по великолепен начин с изстрел от седем-осем метра – 1-0. Пресата на чилийците продължаваше да тормози организацията в играта на Испания, а в две минути преди почивката резултатът бе удвоен. Чарлс Арангис вкара много красиво попадение с техничен изстрел от 13 метра, а Икер Касияс отново не се намеси по най-добрия начин.

Четири минути след началото на втората част Иниеста пусна страхотен пас към Коща в наказателното поле, но нападателят не можа да стреля добре и топката излезе в корнер. В 53-ата Серхио Бускетс имаше чудесна възможност да намали, след като получи топката от Коща, но направи фрапантен пропуск от няколко метра. В средата на второто полувреме Чили отново направи добра контра и Мена шутира от десния фланг, но се получи пас за Исла, който засече от два метра, но над вратата.

В 80-ата минута резерва Санти Касорла пробва шут от дъгата на наказателното поле, но Браво отново бе страхотен и изби топката в корнер. Четири по-късно Иниеста пробва рефлекса на Браво с нов шут от дистанция, но бъдещият футболист на Барселона отново бе на висота. В 89-ата Касорла стреля от свободен удар, но отново чилийският страж бе на мястото си, отразявайки кълбото. До края иберийците стигнаха до няколко корнера и мелета в пеналта на съперника си, но до гол така и не се стигна.

След този успех Чили има шест точки, с колкото е и Холандия и по този начин двата отбора се класират за осминафиналите. В последния кръг двата тима ще определят кой ще заеме първото и кой второто място. Испания е без актив и в последната си среща срещу Австралия ще се опита поне малко да върне част от честта си.

Испания – Касияс, Аспиликуета, Рамос, Мартинес, Алба, Бускетс, Алонсо (46 Коке), Иниеста, Педро (76 Касорла), Силва, Коща (64 Торес)

Чили – Браво, Мена, Медел, Хара, Исла, Силва, Видал (88 Кармона), Арангис (64 Гутиерес), Диас, Санчес, Варгас (85 Валдивия)

Главен съдия: Марк Гейджър (САЩ)
Помощници: Марк Хърд (САЩ) и Джо Флетчър (Канада)
Жълти картони: Алонсо (Испания); Видал, Мена (Чили)
Голамсйтори: 0-1 Варгас 20; 0-2 Арангис 43