Холандия на осминафинал след страхотно голово шоу срещу Австралия

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят, Холандия
20:52, 18 юни 2014, Автор: , Преглеждания:75

Ариен Робен

Отборът на Холандия се класира за осминафиналите на Мондиал 2014, след като записа втора поредна победа в група Б. Този път жертва на тима от Ниската земя стана съставът на Австралия, който бе надигран много трудно с 3-2.

Срещата изненадващо започна с доста активна игра на „кенгурутата“, но първото попадение бе отбелязано от „лалетата“. В 20-ата минута Блинд подаде към Робен, който бе дръпнат, но продължи да играе след авантаж на рефера. Крилото на Байерн напредна много бързо, стигна до наказателното поле и с техничен изстрел с левия крак преодоля Райън – 1-0.

Само 48 секунди по-късно равенството бе възстановено. МакГоуън центрира в пеналта на холандците, където Кейхил с феноменално воле препарира Силесен – 1-1. В 31-ата минута Австралия можеше дори да поведе, но от 13 метра Марк Брешано шутира над напречната греда.

След почивката момчетата на Луис Ван Гаал бяха по-настоятелни и в 49-ата минута Снайдер стреля опасно, но Райън изби в корнер. В 54-ата минута Австралия получи дузпа, след като Янмаат игра с ръка в наказателното поле. Йединак бе хладнокръвен от бялата точка и донесе пълен обрат на своя тим – 2-1. Четири по-късно резервата Мемфис намери Ван Перси на чиста позиция и нападателят на Манчестър Юнайтед не сгреши – 2-2.

В 66-ата минута „кенгурутата“ бяха близо до ново попадение, след като Лийки получи чудесна топка след центриране от левия фланг, но стреля с гърди, което позволи на Силесен да спаси. Две след това Мемфис отправи далечен шут, който изненада вратаря Райън и топката влетя в долния му ляв ъгъл – 3-2.

В 73-ата нова добра атака на Холандия приключи с пас на Ван Перси към де Йонг, който стреля от десетина метра по земя, но Райън изби топката. Последва спад на темпото, а „лалетата“ изчакваха удобен момент за контраатака, с която да довършат съперника си. До повече голове, обаче, не се стигна и тимът на Ван Гаал записа нова победа.

След този успех Холандия има пълен актив от шест точки и запазва първото си място в класирането, докато Австралия е на дъното с нула. В последния си мач „лалетата“ ще спорят с Чили, а „кенгурутата“ ще срещнат Испания

Австралия - Райън, МакГоуън, Шпиранович, Уилкинсън, Дейвидсън, Йединак, МакКей, Брешано (51 Бозанич), Лийки, Ор (77 Тагарт), Кейхил (69 Халоран)

Холандия – Силесен, Де Фрай, Мартинс Инди (45 Мемфис), Флаар, Блинд, Де Гузман (78 Вайналдуум), Янмаат, Де Йонг, Снайдер, Робен, Ван Перси  (87 Ленс)

Главен съдия: Джамел Аймуди (Алжир)
Помощници: Редуан Ашик (Мароко) и Абделак Ечиали (Алжир)
Жълти картони: Кейхил (Австралия); Ван Перси (Холандия)
Голмайстори: 0-1 Робен 20; 1-1 Кейхил 21; 2-1 Йединак 54 дузпа; 2-2 Ван Перси 58; 2-3 Мемфис 68