„Лъвовете“ сломиха непобедимите американци за първи успех в Лигата

Публикувано в: Волейбол, Избрано
05:20, 22 юни 2014, Автор: , Преглеждания:728

България

Българският национален отбор по волейбол постигна първа победа в Група Б на Световната лига, след като надделя с 3-2 (26-24; 25-17; 14-25; 13-25; 15-12) гейма над САЩ при второто си гостуване в Чикаго. По този начин „трикольорите“ нанесоха първо поражение на Щатите в най-комерсиален турнир в света.

Срещата започна с преднина от 3-0 на американците, но нашите веднага изравниха за 3-3. Първото техническо дойде при минимален аванс за „янките“ – 8-7. Разликата се увеличи драстично след втората пауза, след като Максуел Холт се отчете с ас и резултатът набъбна до 19-15. Камило Плачи ползва таймаут. С изключително силна игра на Тодор Скримов и Цветан Соколов, който закова бомба от начален удар, пасивът ни бе смъкнат на 19-22. При следващия си сервис Соколов прати топката в аут, а след това Шон Рууни направи блокаут за 24-19. Йосифов намали на 20-24, след което и българският блок заработи, а при третия геймбол Андерсън стреля в аут – 22-24. Джон Спероу побърза да вземе почивка, а след нея Скримов с два поредни снаряда доведе нещата до равенство – 24-24. Тошко не се спря до тук и закова още един ас, след което американците атакуваха в аут – гейм за България след 26-24.

Втората част започна много ударно за „лъвовете“, които успяха да поведат със 7-4, след което Ники Николов се отличи с два поредни аса, а Скримов записа хубава атака, довеждайки резултата до – 10-4. Спероу взе таймаут и „янките“ се събудиха след наши грешки, които позволиха на САЩ да намалят пасива си на 7-10. Плачи също не закъсня с прекъсването си. С блокаут на Соколов и поредния ас на Скримов „трикольорите“ върнаха добрата си преднина от шест пункта – 14-8. Нова точка от начален удар, този път на Добромир Димитров, увеличи предимството ни до 17-10. До края нашите момчета не срещнаха никакви трудности и затвориха гейма с 25-17.

Третата част тръгна лошо за България, след като домакините дръпнаха с 5-2 в началото и Плачи взе ранен таймаут. След първото техническо разликата в полза на „янките“ започна а се увеличава и след блокади срещу Скримов и Пенчев резултатът стана 12-4. До второто прекъсване авансът на Щатите вече бе внушаващ – 16-6. До края интрига нямаше и американците взеха гейма с 25-14.

В началото на четвъртата част нашите започнаха надъхано и успяха да си осигурят аванс от две точки – 8-6, но след техническото „янките“ записаха три поредни пункта за 9-8. „Лъвовете“ бяха разколебани от силните начални удари на САЩ и се стигна до ново сериозно изоставане в резултата – 11-16 Нов ас на Зандър, последван от контра на Андерсън доведе нещата до 18-11. До края на гейма „трикольорите“ взеха само две точки и загубиха с 13-25.

В решителния тайбрек равенството се за запази до 3-3, след което блокади на Йосифов и Алексиев плюс аут на Кларк ни дадоха преднина от 6-3. До размяната на полетата авансът ни от три пункта се запази – 8-5. Пристъпване в нападение на Соколов намали предимството ни до 8-7 и Плачи поиска прекъсване. Холт и Зандър хванаха Соколов на блокада и изравниха резултата – 8-8, след което Кадънков замени Цецо. Андерсън, обаче, направи ас и Щатите обърнаха резултата – 9-8. С чудесна атака на Скримов и ас на Николов България върна водачеството си – 10-9. Грешка в атака на Зандър и поредно успешно нападение на Скримов доведоха нещата до 12-9. Точка на спора сложи Виктор Йосифов, който заби последната точка в мача за 15-12.

Тодор Скримов бе най-добър за нашите със 17 точки, завърналият се в игра Цветан Соколов добави 14, а Тодор Алексиев приключи с 11.

За Щатите Тейлър Зандър заби 18 точки,а  Матю Андерсън записа 15.

В класирането „трикольорите“ са на четвърто място с четири точки, а САЩ е на първа позиция с 19 пункта.

Следващата седмица България ще гостува на Сърбия, а мачовете са на 27 (в Нови Сад) и 29 юни (в Ниш).