След 16 години Нигерия отново спечели, съдийска тесла за Босна

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят
02:53, 22 юни 2014, Автор: , Преглеждания:70

Нигерия

Отборът на Нигерия е на крачка от класиране за осминафиналите на Мондиал 2014, след като надделя с 1-0 над Босна в среща от група G, играна на „Арена Пантанал“. Единственото попадение в двубоя реализира Питър Одемвинги в 29-ата минута, а срещата ще се запомни с отменения гол на Един Джеко в средата на първото полувреме.

Още в седмата минута Питър Одемвинги опита късмета си с шут от фаул, но топката премина на половин метър от страничния стълб на Бегович. Четири след това Джон Оби Микел пробва далечен шут, но не намери очертанията на вратата. Последва шут и на Огени Онази, но и Бегович показа класа и спаси.

В средата на първото полувреме страничният рефер взе скандално решение, отменяйки напълно редовен гол на „драконите“. Един Джеко бе изведен чудесно очи в очи срещу Енеама и успя да отбележи с техничен удар, но помощник съдията маркира засада, каквото нямаше. В 24-ата минута отново Джеко се отскубна сам срещу Енеама и шутира силно, но стражът на африканците изби. В 29-ата Еменике се пребори със защитник на Босна на десния фланг, след което подаде прекрасно към Одемвинги, който от близка дистанция отбеляза за 1-0.

В 60-ата минута Онази стреля силно, но Бегович изби. Атаката на „суперорлите“ продължи с отличен пас към Еменике, но стражът на босненците спаси с десния си крак. В 81-ата резервата Узоени отправи поредната бомба към вратата на Бегович, но вратарят на балканците за пореден път се изяви по отличен начин.

В последната минута Джеко отправи хубав удар с глава, но Енеама спаси. В добавеното време драмата бе пълна, след като стражът на „суперорлите“ спаси с крак изстрел на Джеко, а след това кълбото удари и страничната греда.

За Нигерия това е първи успех на Мондиал след 1998-а година, когато тимът победи България с 1-0 на Световното във Франция. Африканците имат вече четири точки и са на втора позиция, доближавайки осминафиналите. Босна е на дъното с нула. Лидер е Аржентина с шест пункта, докато Иран има една точица. В последния кръг „персите“ играят срещу „драконите“, а „суперорлите“ срещат „гаучосите“.

Нигерия: Винсънт Енеама, Джоузеф Йобо, Ефе Амброус, Ахмед Муса (65 Шола Амеоби), Питър Одемуинги, Джон Оби Микел, Емануел Еменике, Джуон Ошанива, Оджени Онази, Мишел Бабатунде (75 Еджике Узоени), Кенет Омеруо

Босна: Асмир Бегович, Емир Спахич, Мухамед Бешич, Миралем Пянич, Звйездан Мисимович, Един Дзеко, Менсур Муйджа, Тони Шунич, Сенад Лулич (58 Сеяд Салихович), Харис Медунянин (64 Тино-Свен Сушич), Изет Хайрович (57 Ведад Ибишевич)

Главен съдия: Питър О’Лиъри (Нова Зеландия)
Помощници: Ян Хендрик Хинц (Нова Зеландия) и Марк Рул (Нова Зеландия)
Жълти картони: Микел (Нигерия); Медунянин (Босна)
Голмайстори: 1-0 Одемвинги 29