Португалия стигна до драматично реми срещу САЩ, но чака чудо

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят
03:00, 23 юни 2014, Автор: , Преглеждания:114

Джърмейн Джоунс

Отборът на Португалия запази минимални шансове за класиране на осминафинал на Мондиал 2014, след като стигна до драматично равенство 2-2 срещу САЩ на „Арена Амазония“ в мач от група G. „Мореплавателите“ поведоха с попадение на Луиш Нани, но Джърмейн Джоунс и Клинт Демпси донесоха обрат на „янките“. В последните секунди резервата Варела докара нещата до реми.

Срещата започна по най-добрия начин за иберийците, след като те откриха резултата още в петата минута. След центриране от левия фланг Джеф Камерън не успя да изчисти добре и подари топката на Нани, който от няколко метра разстреля Хауърд – 1-0. В 13-ата Клинт Демпси стреля опасно от фаул, но над напречната греда.

В средата на първото полувреме Майкъл Брадли също се опита да отбележи от дистанция, но не намери целта. Последваха удари на Фабиан Джонсън и Джърмейн Джоунс, но и те не доведоха до гол. В 42-ата минута Нани бе изведен вдясно от Роналдо и шутира силно, но Хауърд спаси. Секунди преди почивката стражът на Евертън изби лошо удар на Нани, след което Едер направи добавка, но вратарят отрази топката с лявата си ръка.

Десет минути след почивката Джонсън отново проби по отличен начин от десния фланг, след което подаде към непокрития Брадли, а халфът стреля от близка дистанция, но Рикардо Коща се хвърли пред топката и изчисти от голлинията. В 63-ата логичното се случи и Щатите възстановиха статуквото. Джоунс вкара много красив гол, след като отправи чудесен шут от 25 метра, препарирайки Бето – 1-1.

В 81-ата минута „янките“ направиха пълен обрат, след като Йедлин бе изведен вдясно, като останаха съмнения за засада, след което последва центриране към Зуси. 27-годишният халф подаде към Демпси, който от пет метра засече топката… с корем и даде преднина на своя тим. В последните секунди резервата Варела остави Португалия в играта, след като засече с глава центриране на Роналдо.

След това реми САЩ е на второ място с четири точки, а Португалия е на дъното с един пункт. В последния кръг иберийците излизат срещу тима на Гана, който също има една точка, а Щатите ще спорят със състава на Германия, който е с четири пункта.

САЩ – Хауърд, Джонсън, Безлър, Камерън, Бийзли, Джоунс, Бекерман, Брадли, Бедоя (73 Йедлин), Зуси (90 Гонсалес), Демпси (87 Вондоловски)

Португалия – Бето, Жоао Перейра, Рикардо Коща, Бруно Алвеш, Андре Алмейда (46 Уилям), Мигел Велозо, Мейрелеш, Жоао Моутиньо, Нани, Роналдо, Пощига (16 Едер)

Главен съдия: Нестор Питана (Аржентина)
Помощници: Ернан Майдана (Аржентина) и Хуан Пабло Белати (Аржентина)
Жълти картони: Джоунс (САЩ)
Голмайстори: 0-1 Нани 5; 1-1 Джоунс 64; 2-1 Демпси 81; 2-2 Варела 90